Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Spisek

Robert Harris

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Spisek

Książka „Spisek” autorstwa Roberta Harrisa to druga część „Trylogii rzymskiej” – powieści historycznej opowiadającej o życiu Cycerona, jednego z największych prawników i mówców w historii. Ponownie, dalsze losy Cicero przedstawia nam jego osobisty sekretarz – Tyron.

Marek Tulliusz Cyceron, w pierwszej części powieści, został nam ukazany jako „dorastający” polityk, prawnik i mówca, który jedynie dzięki swoim umiejętnościom i charyzmie potrafił osiągnąć najwyższe stanowiska w państwie. Drugi tom przedstawia nam dojrzałego i świadomego swojej wartości senatora, który ostatecznie sięga po marzenie każdego polityka – konsulat, będący wisienką na torcie cursus honorum. Cyceron staje się najwyższym urzędnikiem w Rzymie, który przewodniczy obradom senatu i ma decydujący wpływ na politykę rzymską.

Nieoczekiwanie to właśnie za swojego urzędu zmierzyć się musi z groźnym spiskiem Lucjusza Sergiusza Katyliny, pochodzącego z dobrego rodu populara, który wykorzystując populistyczne hasła i poparcie niższych warstw dąży do krwawego przewrotu oraz obalenia oligarchicznych rządów senatorów. Cyceron mimo swojej silnej pozycji zmierzyć się musi z szykanami i groźbami ze strony popleczników Katyliny, który wspierany jest przez nieprzewidywalnego i niezwykle inteligentnego Juliusza Cezara. Ostatecznie dzięki swojej wiedzy, pięknym mowom oraz znajomości sceny politycznej Cyceron ratuje kryzys i zyskuje miano obrońcy ojczyzny oraz prawdziwego patrioty.

Zaznaczyć należy, że drugi tom powieści ukazuje nam do szpiku kości skorumpowany i niemoralny świat rzymskiej polityki końca republiki. Powszechne stają się klientelizm, kupowanie głosów, sojusze polityczne skierowane na materialny zysk oraz powszechne łamanie prawa. Nawet sam Cyceron staje się częścią tego świata. Początkowy przeciwnik Gajusza Antoniusza Hybrydy, wspiera go w drodze po konsulat, a potem po namiestnictwo Macedonii, tylko po to aby zyskać pieniądze na spłatę wierzycieli czy kupić efektowną posiadłość. Cyceron, będący oficjalnie przeciwnikiem korupcji i układów, wchodzi w tę samą nieczystą grę. Jego słowa „Co za czasy! Co za obyczaje!”, mimo że wypowiedziane w kontekście Katyliny, tylko potwierdzają jak był obrzydzony tym światem.

Tym jednak co mnie osobiście najmocniej uderzyło w tej części książki jest sposób ukazania samego wielkiego Juliusza Cezara. Przekazywany nam od „małego” kult wielkości Cezara, jego zdolności dowódczych, geniuszu oraz sprytu politycznego jest w praktyce niepodważalny. Mało kto jednak pokusił się, aby zastanowić się nad tym, jakim tak naprawdę człowiekiem mógł być przyszły dyktator Rzymu. Robert Harris wręczył mistrzowsko zarysował nam rys psychologiczny jego postaci: wyrachowany do szpiku kości, zdeterminowany do bycia „pierwszym”, skupiony tylko na czystych zyskach politycznych. Autor ukazuje nam Cezara nie jako przykładnego Rzymianina. Dla niego Rzym to nie dobro nadrzędne, a raczej jedynie cel do zdobycia pełni władzy nad znanym ówczesnym światem.

Fabuła, która jest w bardzo dużej mierze oparta na listach Cycerona, jest tak zwięźle i zgrabnie ujęta, że czytelnik całkowicie wchodzi w świat książki. Co jest także istotne, autor unika idealizowania postaci i nawet sam wielki Cyceron popełnia liczne błędy, poddaje się i działa wbrew własnym zasadom moralnym. Zachowanie takie jeszcze bardziej przybliża nas do głównego bohatera, który pod koniec drugiej części przeżywa swoje najczarniejsze sny. Dramaturgia i genialne dialogi to główne walory tej powieści.

Spisek. Trylogia rzymska. Tom 2

Robert Harris

Spisek. Trylogia rzymska. Tom 2

Powieść historyczna napisana w konwencji thrillera. Intrygi i walka o władzę, w której nie istnieją takie słowa, jak: lojalność, uczciwość, litość.

Nad republikę rzymską nadciągają czarne chmury. Do dwóch dawnych konkurentów w walce o władzę – osławionego wodza legionistów, Pompejusza, i najbogatszego człowieka w Rzymie, Krassusa – dołącza młody i pozbawiony wszelkich skrupułów Juliusz Cezar oraz niezrównoważony Katylina. Ten ostatni, żeby pozbyć się długów, znalazł sobie sojuszników przygotowuje zamach stanu. Jedynym człowiekiem, który może go udaremnić, jest Marek Cycero. Tylko że może to przypłacić życiem.

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów