Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Srebrny orzeł

Ben Kane

Srebrny Orzeł - Ben KanePowieść historyczna „Srebrny orzeł” autorstwa Bena Kane’a jest drugim z trzech tomów trylogii, którego akcja ma miejsce w czasach upadku republiki, w I wieku p.n.e. Książka jest kontynuacją niesamowitej historii bohaterów z „Zapomnianego legionu”. Przyjaciele: Romulus, Brennus i Tarkwiniusz walczą o przetrwanie na wschodnich rubieżach Partii, po tym jak znaleźli się w niewoli po porażce pod Carrhae; z kolei piękna Fabiola musi przetrwać w niezwykle niebezpiecznym i okrutnym Rzymie w latach 50. I wieku p.n.e.

Następna część powieści jest moim skromnym zdaniem jeszcze ciekawsza od pierwszej części. Możliwe, że wynika to z faktu, iż świat republiki rzymskiej jest jeszcze bardziej brutalny, a Romulusowi i jego przyjaciołom przychodzi walczyć o życie na krańcu świata. Tym razem stają się jednymi z 10 tysięcy wziętych w niewolę rzymskich legionistów, którzy znajdują się na łasce Partów.

Autorowi świetnie udało się odtworzyć – występujący zapewne naprawdę – tragizm sytuacji rzymskich żołnierzy, którym mierzyć się przyszło z obcymi ludami na dalekich wschodnich rubieżach imperium partyjskiego. Nie znamy faktycznych losów pokonanych Rzymian spod Carrhae; w związku z tym autor pozwolił sobie na fantazjowanie i starcie nawet z samymi Hindusami. Co więcej, Brennus, Tarwkiniusz i Romulus muszą się mierzyć nie tylko z nowymi wrogami i ich zabójczymi broniami (np. scythicon, słonie bojowe, rydwany), ale także muszą przeżyć w obliczu braku zaufania ze strony samego dowództwa Partów oraz swoich towarzyszy. Warto wspomnieć, że Romulus i Brennus zaciągnęli się do armii jako niewolnicy, co w rzymskiej armii karane było ukrzyżowaniem. Finalnie wszyscy trzej starają się przetrwać i wypełnić przeznaczenie, które znane jest jedynie Tarkwiniuszowi – etruskiemu kapłanowi i wojownikowi.

Fabiola dla odmiany – po udaniu się jej opiekuna i kochanka Brutusa do Galii – zmuszona jest odnaleźć się w niebezpiecznym Rzymie i Italii. Poprzez swoje decyzje popada w konflikt z fugitivarii (łowcy niewolników) oraz wpada w samo centrum krwawych walk między stronnikami Klodiusza i Milona. Połowa lat 50. był to okres wielkiego chaosu wewnętrznego w Rzymie, kiedy to na ulicach Rzymu dochodziło do krwawych starć między zwolennikami optymatów i popularów. Jak sam autor zaznaczył opisane starcie na Forum faktycznie nie miało miejsca; pewnym jednak jest, że ulice miasta były przepełnione strachem i nawet sami senatorowie drżeli o swoje życia.

Fabuła książki zahacza także o bunt Wercyngetoryksa i zdławienie rebelii przez Cezara pod Alezją. Autor w niezwykle obrazowy sposób ukazał jak wielkie zwycięstwo odnieśli Rzymianie i jak wiele osób straciło życie w trakcie starcia. Finalnie Czytelnik śledzi także walki w Grecji i sławetne zwycięstwo Cezara nad Pompejuszem pod Farsalos, a potem uczestniczy w walkach wojsk rzymskich w Aleksandrii.

Autor podobnie jak w poprzedniej części na końcu książki zostawił do naszej dyspozycji słowniczek głównych pojęć z tłumaczeniami i opisem oraz własny komentarz do powieści, w którym to jasno wytłumaczył swoje modyfikacje historyczne, m.in. nie uwzględnił w fabule samej wielkiej królowej Kleopatry.

Druga część „Zapomnianego legionu” jest z pewnością warta uwagi. Autor po raz kolejny fantastycznie opowiada dalsze losy bohaterów, które zaskakują i poszerzają wiedzę Czytelników o świecie antycznym.

Srebrny orzeł

Ben Kane

Srebrny Orzeł

ZAPOMNIANY LEGION
Na rubieżach znanego świata walczyli z okrutnymi przeciwnościami losu – i przegrali. 10 000 legionistów to wszystko, co pozostało z potężnej niegdyś rzymskiej armii.

SCHWYTANI
Gal Brennus, etruski wróżbita Tarkwiniusz i Romulus, syn rzymskiego arystokraty z nieprawego łoża, uwięzieni przez Partów, nie przestają marzyć o odzyskaniu wolności. Łączy ich wspólny los i nienawiść do Rzymu. Nie wiedzą, że z brutalnej walki, która ich czeka, z życiem ujdzie tylko dwóch z nich.

ŚCIGANA
Tymczasem Fabiola, siostra bliźniaczka Romulusa, wplątuje się w zabójczą sieć intryg rzymskiej polityki. Tropiona przez łowców niewolników próbuje uciec w nadziei, że odnajdzie swojego kochanka Brutusa. Jedynego człowieka, który może zapewnić jej bezpieczeństwo. Ale Brutus u boku Cezara w dalekiej Galii sam walczy o życie, rozpaczliwie próbując stłumić powstanie charyzmatycznego wodza Wercyngetoryksa.

SREBRNY ORZEŁ
Druga część błyskotliwej trylogii Bena Kane a zanurza bohaterów w tyglu wojny i terroru, podczas gdy dla Cezara i Republiki Rzymskiej nieuchronnie nadchodzi dzień sądu.

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów