Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Srebrny orzeł

Ben Kane

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Srebrny orzeł

Powieść historyczna „Srebrny orzeł” autorstwa Bena Kane’a jest drugim z trzech tomów trylogii, którego akcja ma miejsce w czasach upadku republiki, w I wieku p.n.e. Książka jest kontynuacją niesamowitej historii bohaterów z „Zapomnianego legionu”. Przyjaciele: Romulus, Brennus i Tarkwiniusz walczą o przetrwanie na wschodnich rubieżach Partii, po tym jak znaleźli się w niewoli po porażce pod Carrhae; z kolei piękna Fabiola musi przetrwać w niezwykle niebezpiecznym i okrutnym Rzymie w latach 50. I wieku p.n.e.

Następna część powieści jest moim skromnym zdaniem jeszcze ciekawsza od pierwszej części. Możliwe, że wynika to z faktu, iż świat republiki rzymskiej jest jeszcze bardziej brutalny, a Romulusowi i jego przyjaciołom przychodzi walczyć o życie na krańcu świata. Tym razem stają się jednymi z 10 tysięcy wziętych w niewolę rzymskich legionistów, którzy znajdują się na łasce Partów.

Autorowi świetnie udało się odtworzyć – występujący zapewne naprawdę – tragizm sytuacji rzymskich żołnierzy, którym mierzyć się przyszło z obcymi ludami na dalekich wschodnich rubieżach imperium partyjskiego. Nie znamy faktycznych losów pokonanych Rzymian spod Carrhae; w związku z tym autor pozwolił sobie na fantazjowanie i starcie nawet z samymi Hindusami. Co więcej, Brennus, Tarwkiniusz i Romulus muszą się mierzyć nie tylko z nowymi wrogami i ich zabójczymi broniami (np. scythicon, słonie bojowe, rydwany), ale także muszą przeżyć w obliczu braku zaufania ze strony samego dowództwa Partów oraz swoich towarzyszy. Warto wspomnieć, że Romulus i Brennus zaciągnęli się do armii jako niewolnicy, co w rzymskiej armii karane było ukrzyżowaniem. Finalnie wszyscy trzej starają się przetrwać i wypełnić przeznaczenie, które znane jest jedynie Tarkwiniuszowi – etruskiemu kapłanowi i wojownikowi.

Fabiola dla odmiany – po udaniu się jej opiekuna i kochanka Brutusa do Galii – zmuszona jest odnaleźć się w niebezpiecznym Rzymie i Italii. Poprzez swoje decyzje popada w konflikt z fugitivarii (łowcy niewolników) oraz wpada w samo centrum krwawych walk między stronnikami Klodiusza i Milona. Połowa lat 50. był to okres wielkiego chaosu wewnętrznego w Rzymie, kiedy to na ulicach Rzymu dochodziło do krwawych starć między zwolennikami optymatów i popularów. Jak sam autor zaznaczył opisane starcie na Forum faktycznie nie miało miejsca; pewnym jednak jest, że ulice miasta były przepełnione strachem i nawet sami senatorowie drżeli o swoje życia.

Fabuła książki zahacza także o bunt Wercyngetoryksa i zdławienie rebelii przez Cezara pod Alezją. Autor w niezwykle obrazowy sposób ukazał jak wielkie zwycięstwo odnieśli Rzymianie i jak wiele osób straciło życie w trakcie starcia. Finalnie Czytelnik śledzi także walki w Grecji i sławetne zwycięstwo Cezara nad Pompejuszem pod Farsalos, a potem uczestniczy w walkach wojsk rzymskich w Aleksandrii.

Autor podobnie jak w poprzedniej części na końcu książki zostawił do naszej dyspozycji słowniczek głównych pojęć z tłumaczeniami i opisem oraz własny komentarz do powieści, w którym to jasno wytłumaczył swoje modyfikacje historyczne, m.in. nie uwzględnił w fabule samej wielkiej królowej Kleopatry.

Druga część „Zapomnianego legionu” jest z pewnością warta uwagi. Autor po raz kolejny fantastycznie opowiada dalsze losy bohaterów, które zaskakują i poszerzają wiedzę Czytelników o świecie antycznym.

Srebrny orzeł

Ben Kane

Srebrny Orzeł

ZAPOMNIANY LEGION
Na rubieżach znanego świata walczyli z okrutnymi przeciwnościami losu – i przegrali. 10 000 legionistów to wszystko, co pozostało z potężnej niegdyś rzymskiej armii.

SCHWYTANI
Gal Brennus, etruski wróżbita Tarkwiniusz i Romulus, syn rzymskiego arystokraty z nieprawego łoża, uwięzieni przez Partów, nie przestają marzyć o odzyskaniu wolności. Łączy ich wspólny los i nienawiść do Rzymu. Nie wiedzą, że z brutalnej walki, która ich czeka, z życiem ujdzie tylko dwóch z nich.

ŚCIGANA
Tymczasem Fabiola, siostra bliźniaczka Romulusa, wplątuje się w zabójczą sieć intryg rzymskiej polityki. Tropiona przez łowców niewolników próbuje uciec w nadziei, że odnajdzie swojego kochanka Brutusa. Jedynego człowieka, który może zapewnić jej bezpieczeństwo. Ale Brutus u boku Cezara w dalekiej Galii sam walczy o życie, rozpaczliwie próbując stłumić powstanie charyzmatycznego wodza Wercyngetoryksa.

SREBRNY ORZEŁ
Druga część błyskotliwej trylogii Bena Kane a zanurza bohaterów w tyglu wojny i terroru, podczas gdy dla Cezara i Republiki Rzymskiej nieuchronnie nadchodzi dzień sądu.

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów