Książka „Starożytny Rzym. Od Romulusa do Justyniana” autorstwa Thomasa R. Martina jest kompleksowym przewodnikiem po historii starożytnego Rzymu od mitycznego założenia go przez Romulusa, aż po panowanie Justyniana Wielkiego.
Na początku w oczy rzuca się niezwykle „intrygująca” okładka (w moim odczuciu kiczowaty legionista na tle Koloseum), która – nie ukrywam – zrodziła moje obawy co do tego, czy autor będzie w stanie rozsądnie przedstawić liczący ponad 1000 lat okres historii. Jak się jednak okazało autor wywiązał się ze swojego zadania w stu procentach i nie można mu zarzucić większych błędów.
Kompozycja książki jest przemyślana. Jak sam autor zaznaczył dzieło to ma na celu ukazanie, bez wdawania się w większe detale, historii państwa rzymskiego, od założenia Rzymu po próbę odbudowy Cesarstwa rzymskiego za rządów Justyniana. Twórca nie bez powodu w książce zawiera także VI wiek. Był to okres, kiedy zdolni wodzowie bizantyjscy odzyskali dużą część ziem zachodnich (m.in. Italię, część Galii i Hiszpanii) i reaktywowali dawne cesarstwo. Ostatecznie jednak ogromny wydatek finansowy oraz niepokoje społeczne zmusiły kolejnych cesarzy do porzucenia zdobytych ziem. Bizancjum jednak w dalszym ciągu uważało się za kontynuatora rzymskiej tradycji, wartości i historii.
Autor w książce oczywiście początkowo skupia się na uzasadnieniu geograficznej przewagi Rzymu nad innymi miastami Półwyspu. Ukazuje nam przekazane przez antycznych kronikarzy legendy, które ukształtowały tożsamość Rzymian w czasach wczesnego cesarstwa. Dowiadujemy się, co skierowało miasto Romulusa na drogę imperializmu; zostajemy poprowadzeni prze kolejne wojny z sąsiadami oraz poznajemy jakie argumenty przeważały na korzyść legionów rzymskich.
Autor dużą część książki poświęca także na aspekty społeczne i kulturowe państwa Rzymian. Poznajemy mentalność Rzymian oraz ich zdolność do przyjmowania osiągnięć i wartości innych narodów, które w ich odczuciu mogły przynieść im wymierne korzyści.
Poznajemy historię upadku znienawidzonej monarchii, kryzysu republiki oraz ewolucji pryncypatu do dominatu. Autor nie wgłębia się w szczegółach w rządy kolejnych cesarzy, bardziej doszukując się ważniejszych wydarzeń historycznych, które miały wpływ na losy państwa. Spora część książki poświęcona jest chrześcijaństwu i jego koegzystencji ze społeczeństwem rzymskim. Autor podkreśla fakt, że duży wpływ na sukces wyznania Chrystusa miały prześladowania oraz destabilizacja państwa w III wieku n.e., kiedy to ucieczki przed bezprawiem szukali najbiedniejsi.
Warto podkreślić, że książka jest bogata w źródła historyczne, bibliografię, kalendaria, a styl w jakim napisano pozycję jest przyjemny dla Czytelnika. Wertując strony nie odczuwa się zmęczenia i zagubienia, a laik bez problemu pozna w telegraficznym skrócie historię imperium, które niegdyś w swoich granicach posiadało blisko 1/4 populacji świata. Z czystym sumieniem mogę polecić tę pozycję. Z pewnością historyk czy pasjonat nie może uznać książki za bazę wiedzy, jednak z pewnością w szybkim skrócie może sobie przypomnieć podstawowe zagadnienia związane z państwem rzymskim oraz odwołać do źródeł.
Thomas R. Martin
Starożytny Rzym. Od Romulusa do Justyniana
Niezwykła i dramatyczna historia o tym, jak mała, słaba osada stała się potęgą rządzącą światem śródziemnomorskim.
Autor w barwny i bardzo przy stępny sposób opisuje okres od założenia Rzymu w VIII wieku przed naszą erą, po kres rządów Justyniana w VI wieku naszej ery. Oferuje czytelnikowi odmienny punkt widze nia na Rzymian i cywilizację, którą stworzyli. Skupia się na kluczowych dla Rzymian wartościach społecznych i moralnych i przez nie, jak przez soczewkę, przybliża nam starożytną wizję świata. W książce historia polityczna i mili tarna przeplata się z opowieściami o życiu codziennym, religii i kulturze starożytnych Rzymian.
Starożytny Rzym. Od Romulusa do Justyniana to jedyna na polskim rynku książka oferująca tak kompleksowe spojrzenie na cywilizację, która wpłynęła na bieg dziejów.
Produkt jest tymczasowo niedostępny
Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum