Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Strzały nienawiści

Anthony Riches

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Strzały nienawiści

Książka „Strzały nienawiści” jest drugą częścią powieści historycznej z serii „Cesarstwo”, w której autor Anthony Riches przenosi nas do roku 181 n.e. Młody centurion Marcus Valerius Aquilla, zbiegły z Rzymu, musi walczyć o dobre imię swojego rodu, który za rządów nowego cesarza Kommodusa uznany został za wrogi rzymskiej racji stanu. Rzymianin walczyć będzie musiał także z wrogimi plemionami Brytów, które mobilizują siły do ataku na Wał Hadriana.

Bitwa o Straconego Orła uratowała Mur Hadriana, ale nowy rzymski zarządca Brytanii musi zdławić kolejną rebelię północnych plemion, które pod dowództwem charyzmatycznego Calgusa chcą odzyskać ojczyste ziemie i wypędzić Rzymian z prowincji. Marcus, nowo mianowany centurion pierwszej kohorty tungryjskiej, pod nowym nazwiskiem (Corvus) ukrywa swoje pochodzenie i stara się wywalczyć sprawiedliwość. Zmierzyć się musi nie tylko z hordami barbarzyńskich oddziałów, ale i z wieloma wrogami, którzy czają się w jego własnym obozie. Otacza go wielu oficerów, którzy nie widzą potrzeby ochrony jego osoby. Na każdym kroku tajemnica może się wydać, a Corvus musi walczyć o życie oraz chwałę Imperium.

Książka napisana jest niezwykle ciekawie i barwnie. W trakcie czytania czas się nie dłuży, co wynika z genialnego opisu bitew oraz życia obozowego. Autor udowadnia, że świetnie rozumie, jak mogło wyglądać życie zwykłych szeregowców i kadry oficerskiej – co bardzo wciąga czytelnika w fabułę. Główny bohater, Marcus jest ukazany, jako wojownik oraz człowiek, który ma pod swoją komendą ludzi, gotowych pójść za nim na śmierć. Jego postać została świetnie przedstawiona. Dramatyzm jego losu oraz sytuacja, w jakiej został umieszczony, zachęca nas jedynie do dalszego śledzenia fabuły. Obok jego historii toczą się równoległe inne wątki, jak chociażby Rufiusa i Dubnusa. Pomimo jednak mnogości osób to Aquilla jest postacią centralną powieści.

W książce Marcus otrzymuje kohortę niewyszkolonej (w rzymskim stylu) i niezahartowanej piechoty – syryjskich łuczników, którzy przechodząc szkolenie typowo rzymskie są wyśmiewani przez inne oddziały. Dopiero kiedy Syryjczycy (wyrazista postać Qadira jako optio) zaczynają wykorzystywać swoją naturalną broń – spryt oraz łuki, zdobywają szacunek. Fabuła posiada wiele wątków pomniejszych, które jedynie ubarwiają życie rzymskich legionistów oraz pozwalają lepiej zrozumieć, jak ciężki żywot prowadzili niegdyś żołnierze antyczni.

Na końcu książki autor zamieścił krótką rozprawę na temat armii rzymskiej w tym okresie, która pozwala lepiej zrozumieć tamte czasy oraz rzymską hierarchię w wojsku. Wszystkie swoje opisy i rozważania autor oparł na wieloletnich badaniach.

Książka wskazana jest dla każdego zapalonego pasjonata wojskowości i rzymskiej historii. Fabuła jest barwna, a niepewne losy Aquilli jedynie zmuszają nas do dalszego śledzenia historii. To co mnie osobiście zaskoczyło był fakt, że autor napisał pozycję typowo „męską”. Nie ma tu miejsca na romanse i uczuciowość. Jest tu przedstawione surowe, życiowe i męskie podejście do tematu wojny, walki oraz honoru. Według mnie jednak jest to zabieg skuteczny.

Strzały nienawiści

Anthony Riches

Strzały nienawiści

Powieść „Strzały nienawiści” to kontynuacja przygód młodego centuriona Marcusa Valeriusa Aquili, zbiegłego z Rzymu przed cesarzem Kommodusem. Ukazuje kolejny etap zmagań o Wał Hadriana. Mimo wygranej bitwy utraconego orła okoliczne ziemie nie są bezpieczne. Plemiona buntują się przeciwko rzymskiemu panowaniu. Nowy rzymski zarządca Brytanii musi zdławić rebelię plemion północnych, inaczej straci prowincję. Przeciwnicy imperium znów ruszają na południe pod niezmordowanym przywództwem Calgusa. Walczą o ziemie przodków, nie żałując ognia ani mieczy.

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów