Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Świat Fenicjan

Sabatino Moscati

Świat Fenicjan

Włoski historyk Sabatino Moscati (1922 – 1997) napisał swego czasu książkę zatytułowaną „Świat Fenicjan”, w której to został zaprezentowany odmienny od tradycyjnego pogląd na zróżnicowaną cywilizację fenicką. Inny od tradycyjnego pogląd znaczy, że autor książki skupił się na Fenicjanach (oraz ich potomkach Kartagińczykach) oraz starał się pokazać ich historię oraz kulturę z ich własnej perspektywy.

To było oraz ciągle jest trudnym zadaniem, ponieważ uczeni studiujący ten temat nie mają do dyspozycji narracyjnych źródeł historycznych, pochodzących ze strony fenickiej (także i kartagińskiej), co sprawia, że są oni zmuszeni korzystać z historycznych źródeł narracyjnych, powstałych pośród ich politycznych wrogów i/lub ekonomicznych konkurentów. Wojny punickie są tylko okazyjnie wspomniane na kartach tej książki. Inne znane wydarzenia z politycznej historii, które miały związek z Kartaginą i Fenicją, są zwięźle oraz jasno przedstawione w tej książce, celem odmalowania przyzwoitych ram chronologicznych znanych wydarzeń, związanych z tą bardzo zapomnianą cywilizacją. Pan Moscati próbował wypełnić poważne luki w naszej wiedzy o fenickiej (a także i kartagińskiej) historii informacjami, pochodzącymi z wykopalisk archeologicznych (przeprowadzonych we wszystkich znanych lokalizacjach byłych kolonii fenickich z okresu starożytności). Autor starał się ukazać, na tyle na ile to możliwe, znane historyczne wydarzenia, jak również wyniki wykopalisk archeologicznych z perspektywy ludu niezwykle utalentowanych żeglarzy i handlowców. Próba rozróżnienia egipskich, greckich, mezopotamskich lub północno-afrykańskich wpływów w kulturze, sztuce oraz religii opisywanego ludu, jaka została podjęta przez autora sprawia wrażenie ściśle naukowo zrobionej i jednocześnie szczerej analizy, ponieważ w przypadkach, kiedy twarde wnioski nie mogą być wyciągnięte, pan Moscati unika silnych oraz autorytarnych stwierdzeń.

Pomimo swojego wieku (książka została opublikowana najpierw po włosku w 1965 roku) recenzowane opracowanie jest solidną porcją wiedzy o fascynujących ludziach, którymi to byli Fenicjanie wraz ze swoimi potomkami, którym tak wiele zawdzięczamy.

Autor: Antypater

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów