Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Świątynia Muz

John Maddox Roberts

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Świątynia Muz

Książka Johna Maddoxa Robertsa „Świątynia Muz” jest powieścią detektywistyczną w czasach starożytnego Rzymu. Książka nominowana jest do nagrody im. Edgara Allana Poe (Edgar Awards), którą przyznaje organizacja Mystery Writers of America.

Akcja książki toczy się w I wieku p.n.e. (czego na początku za bardzo wywnioskować nie można). Wiadomym jest jedynie, że Egipt nie jest jeszcze prowincją rzymską (takową stał się w roku 30 p.n.e.). Zaznaczyć należy jednak, że autor powieści nie zwykł trzymać się faktów historycznych, co udowodnił chociażby książką „Dzieci Hannibala”. Dlatego też do książki należy podejść nie z punktu widzenia historyka, a raczej czytelnika chcącego po prostu oddać się akcji.

Narracja jest w pierwszej osobie, co ma nas bardziej połączyć z bohaterem. Głównym bohaterem powieści jest niejaki Decjusz Cecyliusz Metellus Młodszy, rzymski senator, który z powodów politycznych musiał się udać w misję dyplomatyczną do Egiptu, a dokładniej rzecz ujmując pełnej bogactw Aleksandrii. Autor starannie stara się nam przedstawić ogrom tej antycznej metropolii, pełnej egipskiej rozpusty oraz panującej wszechobecnie rytualności i ceremoniału. Nieoczekiwanie bohater znajduje się w środku zagadki i spisku, który sięga daleko poza Egipt. Decjusz jak przystało na prawdziwego Rzymianina podejmuje się rozwiązania zabójstwa wielkiego matematyka. Stopniowo wraz ze swoimi towarzyszami zagłębia się coraz bardziej w śledztwo, które prowadzi go do odkrycia niezwykle ważnej tajemnicy mogącej zagrozić samemu Rzymowi. Udział w niej ma mieć także Partia.

Książka z pewnością nie wyda się interesująca dla historyka, chcącego zgłębić realia świata rzymsko-egipskiego w oparciu o fakty historyczne. Podkreślić należy, że John Maddox Roberts nie chciał się skupiać na omawianiu rzeczywistości, a raczej zbudować ciekawy i wielobarwny świat antyczny, który pochłonie czytelnika. Taka sceneria tylko sprzyja kreowaniu obrazów i wizji wielkiego miasta Egiptu. Poznajemy strukturę społeczną i dworską państwa Ptolemeuszy. Główny bohater wielokrotnie ma do czynienia z eunuchami, którzy stanowią elitę i najważniejszych doradców rodziny królewskiej. Wydaje się także, że autor bardzo zgrabnie ukazuje dysproporcje świata rzymskiego i egipskiego. Członkowie elity rzymskiej są przytłoczeni ekstrawaganckim stylem życia Egipcjan. Zestawione zostają przeciwko sobie dwie zupełnie odmienne cywilizacje.

Mimo początkowej niechęci do stylu autora, muszę przyznać, że świat wykreowany w powieści jest niezwykle ciekawy i wciągający. Książka jest z tego typu pozycji, które się „zjada” w jeden wieczór. Akcja jest żywa i zmienna, postacie barwne, a finał zaskakujący. Z czystym sumieniem mogę polecić tę powieść.

Świątynia Muz

John Maddox Roberts

Świątynia Muz

Kiedy rzymski senator Decjusz Cecyliusz Metellus Młodszy otrzymuje propozycję uczestnictwa w misji dyplomatycznej do Aleksandrii wykorzystuje tę okazję do ucieczki przed wrogami czyhającymi w Wiecznym Mieście. Delektuje się w egzotycznej afrykańskiej metropolii przyjemnościami życia kiedy nagle skory do gniewu matematyk ginie w tajemniczych okolicznościach. Jego śmierć zbiega się w czasie z apokaliptycznymi wizjami charyzmatycznego przywódcy Ataksasa. Zaintrygowany Decjusz wszczyna śledztwo w sprawie tej haniebnej zbrodni. Nagle Decjusz odkrywa siatkę konspiratorów o szerokim zasięgu znacznie bardziej niebezpieczną niż spodziewał się znaleźć.

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów