Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Świętokradztwo na misteriach

John Maddox Roberts

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Świętokradztwo na misteriach

W trzeciej części serii SPQR pt. „Świętokradztwo na misteriach” nasz bohater Decjusz po odbyciu służby wojskowej w Galii (wówczas tylko Galii Narbońskiej) wraca do ukochanego Rzymu, który odwzajemnia mu jego wielkie uczucie kolejnymi poważnymi kłopotami.

W samej książce nie doszukałem się żadnych błędów merytorycznych ani większych nieścisłości, podobnie jak to miało miejsce w dwóch poprzednich częściach serii SPQR, czyli pod tym względem jest w trzeciej części nawet lepiej niż w częściach poprzednich. Jedyną nieścisłością, jaką wypatrzyłem jest kwestia pochodzenia etnicznego rodu Klaudiuszów. W pierwszej części czytamy, że członkowie wspomnianego rodu byli z pochodzenia Sabinami z dużą domieszką krwi etruskiej. W trzeciej części dowiadujemy się natomiast, że byli oni Sabinami z nieznacznym „etruskim dodatkiem”, ogarniętymi modą na „etruskość”.

Sceny „mordobicia” i innych pokrewnych jemu akcji są jak zawsze u pana Maddoxa opisane na najwyższym poziomie.

 

Świętokradztwo na misteriach

John Maddox Roberts

Świętokradztwo na misteriach

Kolejna część bestsellerowego cyklu SPQR. Decjusz Cecyliusz Metellus Młodszy powraca do ukochanego Rzymu po roku spędzonym w Galii. Głównymi rozgrywającymi w walce o władzę w Rzymie są obecnie Pompejusz Krassus i Cyceron a poważne szanse na dołączenie do tego grona ma Cezar na którego usługach jest teraz Klodiusz jedyny obok Milona związanego z Cyceronem liczący się przywódca gangów władających ulicami miasta. Podczas uroczystej kolacji w domu Mamerkusa tematem dnia – poza zbliżającą się uroczystością Bona Dea – jest triumf Pompejusza nad którym obradować będzie senat. Kolacja nie trwa długo. Przerywa ją zabójstwo gospodarza i dozorcy. Ponadto ktoś najwyraźniej próbował otruć Decjusza Metellusa co potwierdzają testy wykonane przez zaprzyjaźnionego medyka Asklepiodesa. Jeśli zleceniodawcą jest Klodiusz który nie cofa się przed niczym sprawa może okazać nad wyraz poważna. To dopiero początek serii tajemniczych wydarzeń. Skorumpowany mężczyzna w kobiecym stroju zakrada się na misteria Bona Dea. Czemu odważył się na takie świętokradztwo Co wydarzyło się naprawdę i kto za tym stoi Jak zbadać sprawę i wysunąć oskarżenie skoro wszystkie sprawy związane z uroczystością objęte są nakazem milczenia.

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów