Autor pozycji to profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego, który swoim dorobkiem naukowym i popularnonaukowym dowodzi swoich zainteresowań światem antycznym, a zwłaszcza okresem rzymskim. Książka „Terroryści znad Tybru…” to zbiór dziewięciu opowieści, opisujących przyjemnym językiem, historie działań w sferze publicznej, które podejmowano wbrew panującemu porządkowi. Czytelnik ma szansę poznać historie legendarne jak i autentyczne. Autor w swoich opisach bazuje tylko i wyłącznie na tekstach źródłowych, a swoje eseje rozdzielił na osobne podrozdziały. Wspomniane historie to:
- Porwanie Sabinek przez Rzymian, która miał na celu zapewnienie ciągłości populacji rzymskiej, zdominowanej przez mężczyzn.
- Próba zamordowania króla etruskiego Larsa Porsenny, w zamian za chęć udzielenia pomocy Tarkwiniuszom w przywróceniu władzy królewskiej w Rzymie.
- Wykrycie i zapobiegnięcie spiskowi Spuriusza Meliusza, który w okresie głodu chciał zdobyć poparcie tłumu dostawami żywności oraz uznać się królem.
- Wydarzenia związane z reformami rolniczymi i społecznymi Tyberiusza i Gajusza Grakchów, którzy chcieli poprawić pozycję uboższych warstw społecznych Rzymu, kosztem bogatej arystokracji.
- Historia Gajusza Mariusza, który jako przedstawiciel popularów (zainteresowanych poprawą bytu niższych warstw) dążył do wyeliminowania wpływów optymatów i zwolenników Lucjusza Korneliusz Sulli w Rzymie. Rywalizacja obu polityków toczyła się na początku I wieku p.n.e. i pochłonęła olbrzymią ilość ofiar. Porządek publiczny został istotnie zaburzony, a sam Sulla zmuszony został do wkroczenia na czele legionów do Wiecznego Miasta.
- Opowieść o objęciu dożywotnio stanowiska dyktatora przez Sullę. Ponownie doszło do masowych prześladowań przeciwników politycznych i pogwałcenia świętych zasad rzymskich – m.in. wkroczenia na czele wojska w mury Rzymu i przejęcia władzy terrorem oraz siłą.
- Spisek Katyliny, który został wykryty i zażegnany w dużej mierze przez Cycerona. Katylina dążył do zbrojnego przewrotu w Rzymie i masowej rzezi rządzących patrycjuszy, wykorzystując do tego poparcie niższych warstw społecznych. Szukał nawet wsparcia u Galów Allobrogów, niezadowolonych z rzymskiego panowania.
- Wydarzenia połowy lat 50. I wieku p.n.e. to czas chaosu i strachu, panujących na ulicach Rzymu. Najwyższe osobistości Rzymu nie potrafiły przeciwstawić się, buntowniczemu i popieranemu przez masy, trybunowi ludowemu – Klodiuszowi. Doszło nawet do tego, że sam Cyceron musiał zostać wypędzony z Rzymu.
- Spisek na życie Cezara, który jak się okazało poprowadził Rzym w kolejne lata walki i rywalizacji o kształt państwa rzymskiego.
Do minusów książki należy podać brak spisu treści oraz literatury uzupełniającej, po którą można by sięgnąć w ramach zgłębiania wiedzy i ciekawości. Po za tymi dwoma kwestiami, książkę Pana Stabryły należy ocenić bardzo pozytywnie. Tak jak wspomniałem pozycja jest napisana ciekawie, a opowieści mają bardziej charakter esejów, opisujących wydarzenia w sposób jasny i ciekawy. Książka nie powinna być traktowana jako dzieło naukowe, a raczej popularnonaukowe, które zainteresuje nawet laika.
Stanisław Stabryła
Na książkę Terroryści znad Tybru składa się dziewięć opowieści czy też esejów na temat aktów terroru i przemocy w najwcześniejszym okresie dziejów starożytnego Rzymu – od Romulusa aż do Juliusza Cezara. Terroryzm antyczny różnił się w sposób zasadniczy od współczesnego, nie ulega jednak wątpliwości, że było to w istocie to samo zjawisko, któremu nikt nie potrafił dotąd zaradzić. Wszystkie opowieści zebrane w tym tomie opierają się wyłącznie na źródłach antycznych, zarówno greckich, jak i rzymskich. Zdaniem autora tej książki opisane tu akty terrorystyczne były rezultatem określonych dążeń i zamierzeń politycznych, których nie można było zrealizować metodami zgodnymi z obowiązującym wówczas prawem.
Stanisław Stabryła – profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Polskiej Akademii Umiejętności, wybitny badacz literatury i kultury świata starożytnego, znany pisarz, eseista, tłumacz i krytyk literacki. Wśród licznych książek jego autorstwa przeznaczonych dla szerokiej publiczności wielką poczytnością cieszą się m.in. „Mitologia dla dorosłych”, „Klątwa Pelopidów”, „Księga legend rzymskich”, „Dzieje wojny trojańskiej”, a także wielokrotnie wznawiany przekład „Myśli Seneki”.
Produkt jest tymczasowo niedostępny
Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum