Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Terroryści znad Tybru. Akty przemocy publicznej i zamachy w starożytnym Rzymie

Stanisław Stabryła

Terroryści znad TybruKsiążka „Terroryści znad Tybru. Akty przemocy publicznej i zamachy w starożytnym Rzymie” autorstwa Stanisława Stabryły to podróż do antycznego Rzymu i wydarzeń z czasów Monarchii i Republiki, które w dzisiejszych czasach mogłyby nosić miano, jeśli nie aktów terroru, to chociaż aktów przemocy w sferze publicznej.

Autor pozycji to profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego, który swoim dorobkiem naukowym i popularnonaukowym dowodzi swoich zainteresowań światem antycznym, a zwłaszcza okresem rzymskim. Książka „Terroryści znad Tybru…” to zbiór dziewięciu opowieści, opisujących przyjemnym językiem, historie działań w sferze publicznej, które podejmowano wbrew panującemu porządkowi. Czytelnik ma szansę poznać historie legendarne jak i autentyczne. Autor w swoich opisach bazuje tylko i wyłącznie na tekstach źródłowych, a swoje eseje rozdzielił na osobne podrozdziały. Wspomniane historie to:

  • Porwanie Sabinek przez Rzymian, która miał na celu zapewnienie ciągłości populacji rzymskiej, zdominowanej przez mężczyzn.
  • Próba zamordowania króla etruskiego Larsa Porsenny, w zamian za chęć udzielenia pomocy Tarkwiniuszom w przywróceniu władzy królewskiej w Rzymie.
  • Wykrycie i zapobiegnięcie spiskowi Spuriusza Meliusza, który w okresie głodu chciał zdobyć poparcie tłumu dostawami żywności oraz uznać się królem.
  • Wydarzenia związane z reformami rolniczymi i społecznymi Tyberiusza i Gajusza Grakchów, którzy chcieli poprawić pozycję uboższych warstw społecznych Rzymu, kosztem bogatej arystokracji.
  • Historia Gajusza Mariusza, który jako przedstawiciel popularów (zainteresowanych poprawą bytu niższych warstw) dążył do wyeliminowania wpływów optymatów i zwolenników Lucjusza Korneliusz Sulli w Rzymie. Rywalizacja obu polityków toczyła się na początku I wieku p.n.e. i pochłonęła olbrzymią ilość ofiar. Porządek publiczny został istotnie zaburzony, a sam Sulla zmuszony został do wkroczenia na czele legionów do Wiecznego Miasta.
  • Opowieść o objęciu dożywotnio stanowiska dyktatora przez Sullę. Ponownie doszło do masowych prześladowań przeciwników politycznych i pogwałcenia świętych zasad rzymskich – m.in. wkroczenia na czele wojska w mury Rzymu i przejęcia władzy terrorem oraz siłą.
  • Spisek Katyliny, który został wykryty i zażegnany w dużej mierze przez Cycerona. Katylina dążył do zbrojnego przewrotu w Rzymie i masowej rzezi rządzących patrycjuszy, wykorzystując do tego poparcie niższych warstw społecznych. Szukał nawet wsparcia u Galów Allobrogów, niezadowolonych z rzymskiego panowania.
  • Wydarzenia połowy lat 50. I wieku p.n.e. to czas chaosu i strachu, panujących na ulicach Rzymu. Najwyższe osobistości Rzymu nie potrafiły przeciwstawić się, buntowniczemu i popieranemu przez masy, trybunowi ludowemu – Klodiuszowi. Doszło nawet do tego, że sam Cyceron musiał zostać wypędzony z Rzymu.
  • Spisek na życie Cezara, który jak się okazało poprowadził Rzym w kolejne lata walki i rywalizacji o kształt państwa rzymskiego.

Do minusów książki należy podać brak spisu treści oraz literatury uzupełniającej, po którą można by sięgnąć w ramach zgłębiania wiedzy i ciekawości. Po za tymi dwoma kwestiami, książkę Pana Stabryły należy ocenić bardzo pozytywnie. Tak jak wspomniałem pozycja jest napisana ciekawie, a opowieści mają bardziej charakter esejów, opisujących wydarzenia w sposób jasny i ciekawy. Książka nie powinna być traktowana jako dzieło naukowe, a raczej popularnonaukowe, które zainteresuje nawet laika.

Stanisław Stabryła, Terroryści znad Tybru. Akty przemocy publicznej i zamachy w starożytnym Rzymie

Stanisław Stabryła

Terroryści znad Tybru

Na książkę Terroryści znad Tybru składa się dziewięć opowieści czy też esejów na temat aktów terroru i przemocy w najwcześniejszym okresie dziejów starożytnego Rzymu – od Romulusa aż do Juliusza Cezara. Terroryzm antyczny różnił się w sposób zasadniczy od współczesnego, nie ulega jednak wątpliwości, że było to w istocie to samo zjawisko, któremu nikt nie potrafił dotąd zaradzić. Wszystkie opowieści zebrane w tym tomie opierają się wyłącznie na źródłach antycznych, zarówno greckich, jak i rzymskich. Zdaniem autora tej książki opisane tu akty terrorystyczne były rezultatem określonych dążeń i zamierzeń politycznych, których nie można było zrealizować metodami zgodnymi z obowiązującym wówczas prawem.

Stanisław Stabryła – profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Polskiej Akademii Umiejętności, wybitny badacz literatury i kultury świata starożytnego, znany pisarz, eseista, tłumacz i krytyk literacki. Wśród licznych książek jego autorstwa przeznaczonych dla szerokiej publiczności wielką poczytnością cieszą się m.in. „Mitologia dla dorosłych”, „Klątwa Pelopidów”, „Księga legend rzymskich”, „Dzieje wojny trojańskiej”, a także wielokrotnie wznawiany przekład „Myśli Seneki”.

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów