Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Terroryści znad Tybru. Akty przemocy publicznej i zamachy w starożytnym Rzymie

Stanisław Stabryła

Terroryści znad TybruKsiążka „Terroryści znad Tybru. Akty przemocy publicznej i zamachy w starożytnym Rzymie” autorstwa Stanisława Stabryły to podróż do antycznego Rzymu i wydarzeń z czasów Monarchii i Republiki, które w dzisiejszych czasach mogłyby nosić miano, jeśli nie aktów terroru, to chociaż aktów przemocy w sferze publicznej.

Autor pozycji to profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego, który swoim dorobkiem naukowym i popularnonaukowym dowodzi swoich zainteresowań światem antycznym, a zwłaszcza okresem rzymskim. Książka „Terroryści znad Tybru…” to zbiór dziewięciu opowieści, opisujących przyjemnym językiem, historie działań w sferze publicznej, które podejmowano wbrew panującemu porządkowi. Czytelnik ma szansę poznać historie legendarne jak i autentyczne. Autor w swoich opisach bazuje tylko i wyłącznie na tekstach źródłowych, a swoje eseje rozdzielił na osobne podrozdziały. Wspomniane historie to:

  • Porwanie Sabinek przez Rzymian, która miał na celu zapewnienie ciągłości populacji rzymskiej, zdominowanej przez mężczyzn.
  • Próba zamordowania króla etruskiego Larsa Porsenny, w zamian za chęć udzielenia pomocy Tarkwiniuszom w przywróceniu władzy królewskiej w Rzymie.
  • Wykrycie i zapobiegnięcie spiskowi Spuriusza Meliusza, który w okresie głodu chciał zdobyć poparcie tłumu dostawami żywności oraz uznać się królem.
  • Wydarzenia związane z reformami rolniczymi i społecznymi Tyberiusza i Gajusza Grakchów, którzy chcieli poprawić pozycję uboższych warstw społecznych Rzymu, kosztem bogatej arystokracji.
  • Historia Gajusza Mariusza, który jako przedstawiciel popularów (zainteresowanych poprawą bytu niższych warstw) dążył do wyeliminowania wpływów optymatów i zwolenników Lucjusza Korneliusz Sulli w Rzymie. Rywalizacja obu polityków toczyła się na początku I wieku p.n.e. i pochłonęła olbrzymią ilość ofiar. Porządek publiczny został istotnie zaburzony, a sam Sulla zmuszony został do wkroczenia na czele legionów do Wiecznego Miasta.
  • Opowieść o objęciu dożywotnio stanowiska dyktatora przez Sullę. Ponownie doszło do masowych prześladowań przeciwników politycznych i pogwałcenia świętych zasad rzymskich – m.in. wkroczenia na czele wojska w mury Rzymu i przejęcia władzy terrorem oraz siłą.
  • Spisek Katyliny, który został wykryty i zażegnany w dużej mierze przez Cycerona. Katylina dążył do zbrojnego przewrotu w Rzymie i masowej rzezi rządzących patrycjuszy, wykorzystując do tego poparcie niższych warstw społecznych. Szukał nawet wsparcia u Galów Allobrogów, niezadowolonych z rzymskiego panowania.
  • Wydarzenia połowy lat 50. I wieku p.n.e. to czas chaosu i strachu, panujących na ulicach Rzymu. Najwyższe osobistości Rzymu nie potrafiły przeciwstawić się, buntowniczemu i popieranemu przez masy, trybunowi ludowemu – Klodiuszowi. Doszło nawet do tego, że sam Cyceron musiał zostać wypędzony z Rzymu.
  • Spisek na życie Cezara, który jak się okazało poprowadził Rzym w kolejne lata walki i rywalizacji o kształt państwa rzymskiego.

Do minusów książki należy podać brak spisu treści oraz literatury uzupełniającej, po którą można by sięgnąć w ramach zgłębiania wiedzy i ciekawości. Po za tymi dwoma kwestiami, książkę Pana Stabryły należy ocenić bardzo pozytywnie. Tak jak wspomniałem pozycja jest napisana ciekawie, a opowieści mają bardziej charakter esejów, opisujących wydarzenia w sposób jasny i ciekawy. Książka nie powinna być traktowana jako dzieło naukowe, a raczej popularnonaukowe, które zainteresuje nawet laika.

Stanisław Stabryła, Terroryści znad Tybru. Akty przemocy publicznej i zamachy w starożytnym Rzymie

Stanisław Stabryła

Terroryści znad Tybru

Na książkę Terroryści znad Tybru składa się dziewięć opowieści czy też esejów na temat aktów terroru i przemocy w najwcześniejszym okresie dziejów starożytnego Rzymu – od Romulusa aż do Juliusza Cezara. Terroryzm antyczny różnił się w sposób zasadniczy od współczesnego, nie ulega jednak wątpliwości, że było to w istocie to samo zjawisko, któremu nikt nie potrafił dotąd zaradzić. Wszystkie opowieści zebrane w tym tomie opierają się wyłącznie na źródłach antycznych, zarówno greckich, jak i rzymskich. Zdaniem autora tej książki opisane tu akty terrorystyczne były rezultatem określonych dążeń i zamierzeń politycznych, których nie można było zrealizować metodami zgodnymi z obowiązującym wówczas prawem.

Stanisław Stabryła – profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Polskiej Akademii Umiejętności, wybitny badacz literatury i kultury świata starożytnego, znany pisarz, eseista, tłumacz i krytyk literacki. Wśród licznych książek jego autorstwa przeznaczonych dla szerokiej publiczności wielką poczytnością cieszą się m.in. „Mitologia dla dorosłych”, „Klątwa Pelopidów”, „Księga legend rzymskich”, „Dzieje wojny trojańskiej”, a także wielokrotnie wznawiany przekład „Myśli Seneki”.

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów