Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Upadek Konstantynopola 1453

Steven Runciman

Upadek Konstantynopola 1453W swojej książce pt. „Upadek Konstantynopola 1453” znakomity brytyjski mediewista Steven Runciman przedstawił okoliczności, przebieg i następstwa upadku grodu Konstantyna Wielkiego, zwanego wcześniej jako Bizancjum. Bardzo mocną stroną omawianej książki jest fakt, że pan Steven Runciman umiał pisać obiektywnie o skomplikowanych relacjach wschodu z zachodem.

Książki tego autora, które dotyczą dziejów średniowiecznych są lekturą, w której punkt widzenia każdej ze stron konfliktu jest szczegółowo i obiektywnie przedstawiony, co ułatwia czytelnikowi wyrobienie sobie własnego sądu o opisywanych wydarzeniach. Najbardziej lubię czytać książki o przeszłości, w których historię się czytelnikowi opowiada. Wspomniany angielski historyk i poliglota po mistrzowsku posługiwał się stylem narracyjnym.

Jak rzadko kiedy w historii w 1453 roku ery chrześcijańskiej los bizantyjskiej stolicy był przesądzony, odnośnie czego nie ma wątpliwości, miłujący Bizancjum autor. Argumenty w postaci krótkowzrocznej polityki, nieumiejących ze sobą współpracować państw europejskich, które myślały tylko o własnych zyskach, jakie pan Runciman podaje, jako jedną z głównych przyczyn tureckich sukcesów w Europie w okresie późnego średniowiecza są w pełni uzasadnione.

Autor: Antypater

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów