Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Waleriusz. Nieustraszony trybun

Douglas Jackson

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Waleriusz. Nieustraszony trybun

Książka „Waleriusz. Nieustraszony trybun” jest pierwszą częścią powieści historycznej, której autorem jest Douglas Jackson. Książka przenosi nas do roku 60 n.e., kiedy to Rzymianie pod dowództwem trybuna Gajusza Waleriusza Werrensa muszą stawić czoła rebelii królowej Brytów, Boudiki.

Nowa powieść Jacksona nie jest jego debiutanckim dziełem historycznym. Autor wszedł na rynek literacki w 2008 roku i od tego momentu stale świetnie odnajduje się w swoim fachu. Z zawodu dziennikarz, spędził ponad 30 lat na pisaniu artykułów do gazet. Jednak fascynacja historią i kulturą Rzymu zmusiła go do przejścia do innej branży, co z pewnością wyszło mu na dobre.

Wielu współczesnych pisarzy wybiera na akcje fabuły w świecie rzymskim czasy panowania dynastii julijsko-klaudyjskiej, ze względu na to, iż jest to jeden z najlepiej udokumentowanych okresów. Douglas Jackson zdecydował się na ukazanie ważnego momentu w dziejach Brytanii I wieku n.e., a mianowicie rebelii Boudiki, królowej Brytów. Było to z pewnością jedno z największych powstań niepodległościowych zjednoczonych plemion Brytanii. Rzymianie po zaledwie dwudziestu latach panowania na tych ziemiach musieli zmierzyć się z silnym przeciwnikiem.

Rzymscy żołnierze przedstawieni w powieści to weterani wojenni, którym przydzielono zdobytą po inwazji Klaudiusza ziemię. Stacjonując na ziemi Brytów znaleźli się w poważnym zagrożeniu. Masowe i nagłe wystąpienie, którego Rzymianie się nie spodziewali, zmusiło ich do dramatycznej walki o życie. W takiej sytuacji umiejscowiony jest właśnie nasz główny bohater, ledwo dwudziestokilku letni Gajusz Waleriusz Warrens. Musi on poprowadzić doświadczonych weteranów osiadłych na ziemiach Brytów do obrony zdobytej ziemi, a na niej, dopiero co wybudowanej, świątyni boskiego Klaudiusza. Jest to zadanie niezwykle trudne, a jednocześnie honorowe dla Cesarstwa.

Autor w sposób niezwykle dynamiczny i fachowy ukazuje nam kolejne aspekty życia obozowego Rzymian. Poznajemy terminy (na końcu autor zamieścił słowniczek terminów wojskowych), sposób walki oraz formacje legionowe. Autor stara się nam oddać nastroje panujące zarówno w obozie Rzymian jak i Brytów, którzy stopniowo nabierali ochoty do walki. Iskrą zapalną było zgwałcenie córek królowej Boudiki, co doprowadziło do otwartego powstania.

Książka jest niezwykle ciekawie i zgrabnie napisana. Z pewnością warto sięgnąć po następną część i poznać dalsze losy legionistów w Brytanii.

Waleriusz. Nieustraszony trybun

Douglas Jackson

Waleriusz. Nieustraszony trybun

Rok 60. Do Brytanii zostaje wysłany młody trybun Gajusz Waleriusz Werrens. Przed rozpoczęciem politycznej kariery ma w legionach zyskać niezbędne doświadczenie militarne. Waleriusz trafia w sam środek narastającego konfliktu. Kontrola Rzymu nad Brytanią słabnie, a okrucieństwa Rzymian budzą gniew Brytów, podsycany przez druidów.
Rzymianie są zupełnie nieprzygotowani na wybuch powstania, na którego czele staje królowa Budika. Gwałt na jej córkach jest iskrą, która doprowadza do wybuchu. Naprzeciw fali buntowników, staje rzymski trybun, który do dyspozycji ma garść osiadłych tu byłych legionistów.
Na czele doświadczonych weteranów podejmuje się rozpaczliwej obrony świątyni boskiego Klaudiusza symbolu rzymskiej potęgi Pierwsza część cyklu o bohaterskim Rzymianinie, wraz z którym weźmiemy udział w wielu znanych z historii wydarzeniach. Ciekawie zawiązana i prowadzona fabuła, plastyczne opisy, porywający obraz zmagań z wojownikami Budiki wszystko to zachęca do zanurzenia się w ten świat.

Douglas Jackson urodził się w 1956 r w Jedburgh na szkockim pograniczu, teraz mieszka z żoną w uroczym Bridge of Allan, gdzie pisze, ogląda mecze rugby i straszy wędką ryby. Po 30 latach pracy jako dziennikarz, postanowił przelać wieloletnią fascynację starożytnym Rzymem na karty powieści. Po sukcesie Kaliguli oraz Klaudiusza (kupionych przez Transworld za sześciocyfrowa sumę) zdecydował poświęcić się zawodowo pisaniu. W tej chwili ma już na koncie 5 powieści historycznych i dwa thrillery. Waleriusz.
Nieustraszony trybun to początek nowego, doskonałego cyklu powieści historycznych.

Na miejscu Conna Igguldena i Simona Scarrowa byłbym zaniepokojony nową konkurencją ze Szkocji – The Scotsman Mistrz w swoim gatunku, słusznie okrzyknięty jednym z najlepszych współczesnych autorów powieści historycznych – Daily Express.
Dobrze nakreślone postaci (…) sceny bitewne doskonałe i trzymające w napięciu. Polecam – Historicalnovelsociety.org

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów