Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Wespazjan. Cesarz Rzymu

Robert Fabbri

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Wespazjan. Cesarz Rzymu

Książka Wespazjan. Cesarz Rzymu to dziewiąta i ostatnia część powieści opowiadającej o Wespazjanie, założycielu dynastii flawijskiej oraz inicjatorze budowy wspaniałego amfiteatru – Koloseum. Tym razem autor przenosi nas do Judei i przedstawia kampanię Wespazjana, mającą na celu zdławienie rebelii żydowskiej. Co więcej, Wespazjan staje do rywalizacji o władzę w Rzymie.

Dla wielu miłośników serii będzie to „trudny” tom, z racji na fakt, że przyjdzie nam się pożegnać z postacią Tytusa Flawiusza Wespazjana. Przez dziewięć części śledziliśmy losy Rzymianina, który z nieznaczącej ekwickiej rodziny, stopniowo awansował w wojsku i administracji publicznej, by finalnie zasiąść w senacie. Brał udział w podboju Brytanii, był namiestnikiem Afryki czy ostatecznie objąć dowództwo nad armią rzymską na wschodzie, która po kilku porażkach musi pokonać fanatycznie walecznych Żydów. Wespazjan się najważniejszą osobą na wschodzie Cesarstwa.

Tak jak i w poprzednich częściach Wespazjanowi towarzyszy jego oddany druh Magnus, ukochana Cenis, brat Sabinus czy wyzwoleniec Hormus. Poznajemy nowe postaci, w tym Józefa Flawiusza, historyka żydowskiego czy piękną Berenikę – księżniczkę Judei – w której zakochuje się Tytus, a która wraz Herodem Agrypą II podstępnie oddziałuje na syna Wespazjana. Wespazjan pojawia się w Judei z niepewnym nastawieniem, z jednej strony chciałby szybko pokonać buntowników i zyskać chwałę, z drugiej jednak obawia się cesarza Nerona, który mógłby chcieć go usunąć za zbyt wielkie sukcesy. Tak jak we wszystkich częściach Czytelnik ma przyjemność brać udział w niesamowitych scenach walki m.in. oblężeniu Jotapaty, osobistych szarżach bohatera czy podchodach.

Nie brakuje naturalnie intryg i skomplikowanej polityki, która jest nieodłączną częścią fabuły wszystkich tomów. Wespazjan zdając sobie sprawą z niepewnej przyszłości swojej i Rzymu, zawiera sojusze, prowadzi korespondencję listowną czy też zapoznaje się kolejnymi znakami, które wskazują jego przyszłą wielką rolę.

Książka, podobnie jak wcześniejsze tomy, wyróżnia się niesamowitą fabułą i zgrabnym ujęciem przez autora najważniejszych informacji z biografii Wespazjana. Otrzymujemy naprawdę intrygującą historię człowieka, który jest o krok od objęcia władzy w Imperium, jednak musi zważać na każdy krok, aby nie zrobić sobie, ani najbliższym krzywdy.

Ostatni tom „Wespazjana” liczy ponad 300 stron i wydaje mi się, że autor bardzo dobrze je wykorzystał. Nie brakuje tutaj egzotyki, batalistyki, rozterek bohaterów, intryg, mistycyzmu, a przede wszystkim humoru. Naturalnie na koniec utworu autor zawarł kilka zdań sprostowania i wyjaśnił, gdzie pozwolił sobie na trochę fantazji. Absolutnie polecam książkę wszystkim, którzy zaczęli serię.

Wespazjan. Cesarz Rzymu

Robert Fabbri

Wespazjan. Cesarz Rzymu

Dziewiąty tom cyklu o Wespazjanie. Jest rok 67. Przed Wespazjanem stoją dwie, równie złe opcje: wypełnić rozkaz Nerona i stłumić bunt w Judei lub porwać się na rzecz nie do pomyślenia i sabotować własną kampanię. Zbyt szybki sukces narazi go na gniew zazdrosnego szaleńca w purpurze; za porażkę czeka go surowa kara. Od podjętej decyzji zależy los nie tylko jego samego, lecz także ukochanego syna Tytusa i całej armii. Nie wie jeszcze, że Neron odebrał sobie życie, a Rzym pogrążył się w chaosie wojny domowej o polityczną sukcesję. Brat Wespazjana, Sabinus, musi lawirować między fakcjami bezwzględnego oportunisty Aulusa Witeliusza i szlachetnego, lecz słabego Marka Salwiusza Otona. Aby zapewnić rodzinie bezpieczeństwo, może liczyć tylko na własny spryt. W Italii bezkrólewie i zwalczający się uzurpatorzy, w Judei zwarta, sprawdzona w boju i oddana mu siła – to może nareszcie być czas Wespazjana, by osiągnąć, co przepowiedziały liczne wróżby: przejąć władzę nad imperium. Czy się na to zdecyduje i w końcu doczeka tronu W cyklu o Wespazjanie ukazały się:Trybun Rzymu, Kat Rzymu, Fałszywy bóg Rzymu, Utracony orzeł Rzymu, Władcy Rzymu, Zaginiony syn Rzymu, Rzymskie Furie, Święty ogień Rzymu, Cesarz Rzymu.

Cena: 34,55 zł | Produkt jest dostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów