Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Wespazjan. Utracony orzeł Rzymu

Robert Fabbri

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Wespazjan. Utracony orzeł Rzymu

Książka „Wespazjan. Utracony orzeł Rzymu” jest czwartą częścią cyklu poświęconego Wespazjanowi, założycielowi dynastii flawijskiej oraz inicjatorowi budowy wspaniałego amfiteatru – Koloseum. Akcja tomu czwartego zaczyna się w momencie zabójstwa znienawidzonego i szalonego Kaliguli. Na jego miejsce w pośpiechu zostaje obrany jego jąkający i kuśtykający stryj – Klaudiusz. Tytułowy bohater musi się odnaleźć w nowej rzeczywistości politycznej i ponownie przetrwać.

Autor Robert Fabbri po raz kolejny przenosi nas w brutalny świat polityki i wojny za panowania dynastii julijsko-klaudyjskiej. Tytułowy bohater Wespazjan podobnie jak w trzech wcześniejszych tomach zostaje poddany wymagającym próbom odwagi i przetrwania. Śmierć tyrana i szaleńca Kaliguli jak się okazuje wcale nie musi przynieść spokoju rodzinie Flawiuszów. Na tron zostaje obrany Klaudiusz, który znajduje się pod silnymi wpływami trójki swoich doradców-wyzwoleńców: Narcyza, Kallistusa i Pallasa oraz swojej seksoholicznej i rozpustnej żony, Messaliny. Rywalizacja na scenie politycznej ponownie wchodzi w decydującą fazę, a nic nie spodziewający się Klaudiusz staje się marionetką w rękach najbliższego otoczenia. W ten świat politycznych intryg wplątany zostaje Wespazjan za sprawą swojego brata Sabinusa, który wziął udział w spisku na życie Kaliguli. Chcąc zmazać z siebie plamę zabicia cesarza musi wraz z Wespazjanem odnaleźć utraconego ponad trzydzieści lat temu orła legionowego Warusa, a potem uczestniczyć w inwazji Plaucjusza na Brytanię.

Jak widać fabuła gwarantuje wartką akcję i czytelnik na pewno się nie znudzi. Poznajemy życie dzikich Germanów, tajemniczy dla Rzymian ląd Brytanii oraz z wojskowego punktu widzenia dowiadujemy się jak mogła przebiegać inwazja legionów na Wyspę. Jak sam autor zauważa była to największa ofensywa w tej części Europy przed inwazją na Normandię w 1944 roku. Ogrom operacji budzi podziw, tym bardziej że Rzymianie odnieśli niesamowite zwycięstwo przy znacznie mniejszych siłach niż Brytowie. Skuteczna w powodzeniu ofensywy była jak zwykle słynna rzymska strategia „dziel i rządź”, która pozwoliła skutecznie lawirować między sojuszami plemion wyspy.

Dla mnie książka jest fantastyczną kontynuacją serii i gwarantuje, że autor nie zwalnia tempa. Pod koniec książki jak zwykle autor fachowo komentuje wszelkie nieścisłości w książce i uzupełnia fakty oraz podaje źródła z jakich korzystał. Pozostaje tylko czekać na kolejny tom powieści, wiedząc że już niewiele zostało do końca serii – autor przewidział siedem tomów.

Wespazjan. Utracony orzeł Rzymu

Robert Fabbri

Wespazjan. Utracony orzeł Rzymu

Szalony cesarz Kaligula zamordowany, pretorianie wprowadzają na tron Klaudiusza. Jednak jego sytuacja jest niepewna. Jego trzej wyzwoleńcy, Narcyz, Pallas i Kallistos, muszą sprokurować dlań natychmiastowe szybkie zwycięstwo. Ma to być odzyskanie orła legionu Siedemnastego, utraconego w lesie Teutoburskim prawie czterdzieści lat wcześniej.

Wyprawę do ponurych kniei Germanii na czele jedynie niewielkiego oddziału jazdy prowadzi Wespazjan, ktoś jednak z wielką determinacją próbuje sabotować jego misję.
Szukając Orła i prawdy, ścigany przez barbarzyńców, Wespazjan usiłuje przebijać się do wybrzeży Brytanii. Czy jednak zdoła uciec przed gniewem swojego cesarza?

Robert Fabbri urodził się w Genewie, w 1961 roku. Ukończył studia z teatrologii na Uniwersytecie Londyńskim. Pracował w przemyśle filmowym i telewizyjnym na stanowisku asystenta reżysera przy takich produkcjach, jak Czas patriotów, Billy Elliot czy Hellraiser. Jego cykl powieściowy o Wespazjanie ma liczyć siedem części.

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów