Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Wespazjan. Zaginiony syn Rzymu

Robert Fabbri

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Wespazjan. Zaginiony syn Rzymu

Książka „Wespazjan. Zaginiony syn Rzymu” autorstwa Roberta Fabbri’ego to szósty tom cyklu powieści opowiadającej przygody i historię dojścia do władzy w Cesarstwie Rzymskim Wespazjana.

Tym razem autor ukazuje nam głównego bohatera w świetle intryg politycznych i rywalizacji pałacowych pomiędzy wyzwoleńcami Pallasem, Narcyzem oraz Agrypiną – żoną chaotycznego i niepełnosprawnego cesarza Klaudiusza. Sytuacja, w której znalazł się Wespazjan jest o tyle problematyczna, że sam piastuje wysokie stanowisko konsula i znajduje się w centrum intryg, a na domiar wszystkiego jego syn Tytus wychowuje się wraz z Brytanikiem – rodzonym synem Klaudiusza – który jest znienawidzony przez Nerona i jego matkę. Brytanik upatrywany jest jako naturalny spadkobierca tronu rzymskiego po Klaudiuszu. Jednak niezwykle ambitna Agrypina od początku swojego związku z Klaudiuszem wyraźnie oddziałuje na męża, by ten adoptował starszego od Brytanika Nerona i ustanowił go dziedzicem z racji wieku. Jak się jednak okazuje intrygi pałacowe znacznie wykraczają poza Rzym i wymagają nawet podróży Wespazjana do Armenii, destabilizacji regionu i wywołania konfliktu z Partami. Finalnie bohater trafia do niewoli partyjskiej, gdzie przez dwa lata musi utrzymać wolę przetrwania i powrotu do ojczyzny.

Autor książki po raz kolejny nie zawiódł i w ciekawy sposób ukazał kolejne lata życia Wespazjana i historię Cesarstwa Rzymskiego z połowy I wieku n.e. Tym razem, jak sam zaznaczył w sekcji „Od Autora”, nie mamy za dużo informacji o życiu Wespazjana z tego okresu. Autor pozwolił sobie więc pofantazjować, zachowując jednak logikę wydarzeń i znajomość źródeł. Nie zabrakło tutaj między innymi zatrutego dania z grzybów (które notabene Klaudiusz uwielbiał) oraz piórka medyka, które dokończyło żywota cesarza. Co więcej, autor ukazuje teatralność zachowania Nerona i matki w każdych publicznych wydarzeniach, by po objęciu przez niego władzy ukazać niezrównoważenie psychiczne „władcy-artysty” (zgodne z przekazami antycznymi). Neron dość wcześnie pokazuje swoją diabelską naturę: sprzeciwia się jawnie matce, podważa swojego mentora Senekę oraz hańbi publicznie Brytanika, co więcej obnosząc się z planami zabójstwa rodzonego syna Klaudiusza.

To co z pewnością ujmuje w dziełach Roberta Fabbri’ego to niezwykle ciekawe ukazanie charakterów postaci, ich złożoności i zgodności z naszym postrzeganiem postaci, bazując na historycznych przekazach. Dzięki temu Czytelnik może w jeszcze lepszy sposób odnaleźć się w wykreowanym świecie, który z jednej strony jest zachwycający i ciekawy, a z drugiej krwawy i pełen gry politycznej.

Robert Fabbri, Wespazjan. Zaginiony syn Rzymu

Robert Fabbri

Wespazjan. Zaginiony syn Rzymu

Szósty tom cyklu o Wespazjanie.
RZYM, 51 ROK.
Wyzwoleńcy cesarza Klaudiusza, Narcyz i Pallas, toczą między sobą walkę o kontrolę nad tronem. Każdy z osobna wysyła Wespazjana do Armenii, by tam bronił interesów Rzymu. Jednakże stawką jest coś więcej niż ochrona podległego królestwa. Krążą pogłoski, że cesarzowa Agrypina spiskuje, by zdestabilizować Wschód. Wespazjan musi znaleźć sposób, jak służyć jednocześnie dwom panom… Narcyz ze wszystkich stara się zniszczyć Agrypinę, Pallas chce ją uratować.

W Armenii Wespazjan zostaje schwytany. Jest przetrzymywany w najstarszym mieście na ziemi. Jak ma się stamtąd wydostać I czy Rzym rządzony przez kobietę, która nim gardzi, jest bezpieczniejszy dla Wespazjana od więziennej celi

Cena: 28,80 zł | Produkt jest dostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów