Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Wojny Cesarstwa Rzymskiego z Iranem Sasanidów w latach 226 – 363

Tomasz Sińczak

Wojny Cesarstwa Rzymskiego z Iranem Sasanidów w latach 226 - 363

Pan Tomasz Sińczak, historyk, zajmujący się dziejami przedislamskiej Persji (Iranu) zaoferował swoim czytelnikom książkę pod tytułem „Wojny Cesarstwa Rzymskiego z Iranem Sasanidów w latach 226 – 363”. Recenzja dotyczy drugiego wydania tego dzieła, które zostało uzupełnione przez autora i opublikowane w 2019 roku.

Jest to stosunkowo niewielkie, jeśli chodzi o objętość opracowanie serii, niemalże ciągłych zmagań militarnych, pomiędzy dwoma gigantami świata późnej starożytności obszaru bliskowschodniego. Pomijając nie najlepszą korektę tekstu, w której jest niemało literówek, należy stwierdzić, że treść książki jako takiej ma sporą wartość poznawczą. Pan Sińczak starał się zrekonstruować przebieg omawianych konfliktów zbrojnych w oparciu o często skromne i sprzeczne ze sobą materiały źródłowe, od tekstów źródłowych poczynając, a na materiałach numizmatycznych kończąc. Dodatkowo, autor cytuje też opinie różnych badaczy tematu o poszczególnych zagadnieniach i podejmuje z nimi dyskusje.

Jasno widać, że, w przeciwieństwie do wielu innych historyków tego burzliwego okresu, autor nie podziela negatywnej opinii na temat polityki (o charakterze zdecydowanie obronnym), nie cieszącego się dobrą pamięcią u potomnych, cesarza Konstancjusza w stosunku do jego wschodniego przeciwnika. Ocena nieszczęsnej wyprawy perskiej wybitnego cesarza Juliana jest również wyważona.

Ponadto, ucieszyły mnie stosunkowo liczne informacje o Persji Sasanidów, takie jak jej wewnętrzne struktury oraz polityka tego imperium wobec innych państw regionu. Takich szczegółów ciężko jest się czasem dopatrzeć w innych opracowaniach tego okresu dziejów. Należy życzyć sobie więcej takich opracowań w przyszłości.

Tomasz Sińczak, Wojny Cesarstwa Rzymskiego z Iranem Sasanidów

Tomasz Sińczak

Wojny Cesarstwa Rzymskiego z Iranem Sasanidów w latach 226 – 363

Pan Tomasz Sińczak dał się poznać środowisku naukowemu poprzez publikowane artykuły, poświęcone działaniom Rzymu na wschodnich rubieżach. Książka Wojny Cesarstwa Rzymskiego z Iranem Sasanidów w latach 226-363 wpisuje się w sferę zainteresowań Autora. Należy docenić olbrzymi wkład Autora w ponowną analizę przekazów źródłowych i przede wszystkim w przedstawienie szczegółowej chronologii poszczególnych konfliktów.
Wprawdzie w literaturze przedmiotu są prace poświęcone wojnom w opisywanym przez Autora okresie, choćby wydana w 2009 r. książka Rmer und Perser. Vom 3. Jahrhundert bis zum Jahr 363 n. Chr., autorstwa Karin Mosig-Wallburg, jednak skierowane są one do wąskiego grona specjalistów. Praca p. Tomasza Sińczaka jest idealnym punktem wyjścia do dalszych szczegółowych badań nad konfliktami militarnymi Imperium Romanum na Wschodzie. Uważam, że polski czytelnik znajdzie w niej, nie tylko suche fakty, lecz, że będzie ona inspiracją do dalszych badań.
Katarzyna Maksymiuk

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

Autor: Antypater

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów