Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Wojownik Rzymu: Wrota Kaspijskie

Harry Sidebottom

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Wojownik Rzymu: Wrota Kaspijskie

Książka „Wrota Kaspijskie” jest czwartą częścią pięciotomowej powieści historycznej pt. „Wojownik Rzymu”, w której autor Harry Sidebottom prowadzi losy zromanizowanego Bryta – Balistę – ku Azji Mniejszej i górom Kaukazu. Barbarzyńca zostaje wysłany przez cesarza Galiena z misją zabezpieczenia przejścia przez masyw górski oraz powstrzymania najazdu barbarzyńskich Alamanów na tereny Rzymu. W międzyczasie Balista musi się zmierzyć z ogromnym trzęsieniem ziemi w Efezie oraz najazdami Gotów na ziemie w Azji Mniejszej.

Kolejny już tom powieści autora jest przykładem i dowodem na jego ogromną znajomość realiów starożytnego świata i Rzymu. Świetnie kreuje i odtwarza tło historyczne, bohaterów, relacje społeczne, sposób myślenia ludzi tego okresu, a przede wszystkim aspekty militarne. Poznajemy sposób walki na morzu, najazdy Gotów czy uzbrojenie dzikich plemion północy. Wszystko jest ukazane fachowo i ze znajomością tematu. Trzęsienie ziemi w Efezie oraz akcja ratunkowa są ukazane niezwykle barwnie. Balista musi troszczyć się o familię a zarazem pomóc potrzebującym mieszkańcom miasta, zawalonym przez gruzy. Wysłany zostaje także do Miletu, gdzie ma przygotować miasto do obrony przed niebezpiecznymi Gotami.

Autor za każdym razem kończy kolejną powieść w taki sposób, by zostawić sobie furtkę to napisania kolejnych przygód Balisty. W poprzednich częściach bohater mierzył się z Sasanidami, został obwołany imperatorem, co bardzo podkopało jego reputację w oczach prawowitego cesarza Galiena. Na szczęście dla siebie Balista szybko zrezygnował z purpury, co w pewnym stopniu go wybieliło. Cesarz Galien, po pojmaniu współrządcy, Waleriana I pod Edessą w 260 roku n.e., stał się niezwykle podejrzliwy i uważny. Ten okres w historii Rzymu to tzw. Kryzys III wieku. Imperium rozdzierane jest przez wojny domowe, rywalizację o tron oraz walki na granicach. Balista musi skutecznie lawirować w niepewnym świecie polityki i władzy.

Książka jest kolejnym dowodem na to, że autor posiada świetne pióro, wyobraźnię i ogromną wiedzę z tematyki antycznej. W pewnych chwilach wydaje się, że autor tworzy świat zbyt dynamiczny i miesza za dużo wątków. Z drugiej jednak strony, tak ten okres w dziejach Rzymu z pewnością wyglądał. Co minutę w różnych regionach coś się wydarzało i wpływało na inne wątki. Autor, w swój sposób, zakończył tom i przygotował czytelników do śledzenia kolejnej części w księgarniach. Po którą z pewnością wielu wielbicieli starożytności i militariów sięgnie.

Wojownik Rzymu cz. 4. Wrota Kaspijskie

Harry Sidebottom

Wojownik Rzymu cz. 4. Wrota Kaspijskie

Imperium Rzymskie roku pańskiego 262 wrze, trwają walki o tron. Co więcej Ephesus, azjatycka metropolia, leży w gruzach, roztrzaskana przez potężne trzęsienie ziemi. Jej obywatele żyją w ciągłym strachu podczas gdy kolejne tłumy zalewają ulice, żądając krwi. Jednak jeszcze większe zagrożenie nadciąga od północy. Barbarzyńskie plemiona Gotów płyną w stronę Ephesus, zdecydowane doszczętnie złupić miasto. Tylko Ballista, wojownik Rzymu, zna barbarzyńskie zwyczaje i właśnie dlatego tylko on może ich pokonać. Ale bestialski apetyt na przemoc Gotów nie ma granic i już wkrótce Ballista utknie w krwawej walce z przeciwnikiem, który poprzysiągł zabić go – i to za wszelką cenę.

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów