Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Zapomniany legion

Ben Kane

Zapomniany LegionPowieść historyczna „Zapomniany legion” autorstwa Bena Kane’a jest pierwszym z trzech tomów trylogii, którego akcja ma miejsce w czasach upadku republiki, w I wieku p.n.e. Pierwszym co rzuca się w oczy zaraz po wzięciu książki w ręce jest jej objętość. Ponad 600-stronicowa pozycja z obszernym słowniczkiem terminów łacińskich jest wielką gratką dla każdego, kto chciałbym w letnie wieczory zagłębić się w brutalny świat Rzymian.

Drugą kwestią, która wyróżnia książkę spośród innych tytułów jest fakt, że autor skupił się w powieści nie na opisie życia najwyższych warstw społecznych, a na ukazaniu beznadziejności losu warstw najniższych. Każdy z czwórki bohaterów ma inne przygody. Tak więc mamy dumnego etruskiego pracownika latyfundium i wojownika – Tarkwiniusza, który korzystając z wielkiej wiedzy przodków poznaje swój los; rodzeństwo: Romulusa i Fabiolę, niewolników, którzy w wieku nastoletnim zostają sprzedani odpowiednio do szkoły gladiatorów i lupanarium; oraz Brennusa, potężnego Gala, którego lud został wybity przez Rzymian, i który musi walczyć o przetrwanie na arenie amfiteatru.  Każdy z bohaterów ma swoje własne doświadczenia i na swój sposób walczy z beznadziejnym losem niewolnika. Jak się jednak okazuje wierząc w siebie i nie poddając się przeciwnościom są w stanie uniknąć najbardziej beznadziejnych sytuacji.

Motywem przewodnim książki uczyniono zemstę i karę, które napędzają i tak niezwykle wartką akcję. Tak na przykład Romulus i Fabiola marzą o wymierzeniu kary swojemu poprzedniemu właścicielowi, kupcowi Gemellusowi, który spowodował wiele bólu im i ich matce; Tarkwiniusz dąży do zabicia właściciela latyfundium, na którego rozkaz zabito jego przyjaciela i mentora z młodych lat – Olenusa – etruskiego kapłana; Brennus z kolei nienawidzi Rzymian i wciąż wspomina zagładę swojego plemienia. Przygody każdego z czwórki bohaterów nieoczekiwanie zaczynają się wiązać i zgodnie z wróżbami haruspika Olenusa trzech mężczyzn wyrusza na daleki wschód by wziąć udział w jednej z największych klęsk oręża rzymskiego w historii – pod Carrahe. Tam też legiony rzymskie w 53 roku p.n.e. zostają doszczętnie zniszczone przez konnych łuczników Partów, sam głównodowodzący Krassus zabity, a bohaterowie wraz z częścią armii wzięci w niewolę. Los pokieruje ich zgodnie z fabułą jeszcze dalej na wschód, by bronić granic Partii przed dalekimi ludami koczowniczymi.

Wydawnictwo Znak już zapowiedziało kontynuację trylogii, a prace tłumaczeniowe trwają nad kolejnymi tytułami. Osobiście nie ukrywam, że fabuła mnie urzekła, podobnie jak i sam pomysł na książkę. Naprawdę bardzo przyjemnie się czyta przygody bohaterów, którzy walcząc o swoje życie pozbywają się swojego przekonania o niewolniczym statusie i stają się w pełni wolni. Co ciekawe właśnie podróż na wchód i znalezienie się w partyjskiej niewoli w pełni ich wyswobodziło z przekonania o swojej podległości. Z pewnością mogę polecić książkę każdemu i z niecierpliwością czekam na kolejne dwa tomy.

Na koniec warto powiedzieć dwa słowa o autorze. Ben Kane jest wielkim pasjonatem świata antycznego Rzymu. Dla celów charytatywnych przemaszerował obok muru Hadriana w stroju legionisty, a później wyczyn ten powtórzył we Włoszech. Jeśli więc autor powieści ma takie pomysły, musimy być pewni, że spod jego pióra na pewno wyszło wspaniałe i wciągające dzieło.

Zapomniany Legion

Ben Kane

Zapomniany Legion

Bestsellerowa trylogia Kroniki Zapomnianego Legionu nareszcie w Polsce!
Ponad 800 000 sprzedanych egzemplarzy książek Bena Kane a. Ta liczba mówi sama za siebie!
Porywająca akcja, nieprzewidywalna fabuła i niezwykła panorama starożytnego świata.

TRZECH MĘŻCZYZN
Tarkwiniusz, etruski wojownik i wróżbita. Brennus Gall, jeden z najbardziej przerażających rzymskich gladiatorów. I Romulus, chłopiec-niewolnik, sprzedany do szkoły gladiatorów, ale marzący o zemście za los swój i siostry bliźniaczki, Fabioli.

JEDNA KOBIETA
Fabiola, sprzedana do domu publicznego jako trzynastolatka. Kochana przez jednego z najpotężniejszych ludzi Rzymskiej Republiki. Pełna nienawiści do nieznanego ojca, który zgwałcił jej matkę.

NIEWOLNICY RZYMU
Ich losy są splecione ze sobą w fascynującej odysei. Zaczyna się ona w przesiąkniętym korupcją i przemocą Rzymie, ale kończy dużo dalej, na granicy znanego świata, gdzie obszarpane pozostałości rzymskiej armii Zapomniany Legion będą się zmagać z przytłaczającymi przeciwnościami, gdzie trzej mężczyźni staną oko w oko ze swoim przeznaczeniem.

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów