Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Zapomniany legion

Ben Kane

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Zapomniany legion

Powieść historyczna „Zapomniany legion” autorstwa Bena Kane’a jest pierwszym z trzech tomów trylogii, którego akcja ma miejsce w czasach upadku republiki, w I wieku p.n.e. Pierwszym co rzuca się w oczy zaraz po wzięciu książki w ręce jest jej objętość. Ponad 600-stronicowa pozycja z obszernym słowniczkiem terminów łacińskich jest wielką gratką dla każdego, kto chciałbym w letnie wieczory zagłębić się w brutalny świat Rzymian.

Drugą kwestią, która wyróżnia książkę spośród innych tytułów jest fakt, że autor skupił się w powieści nie na opisie życia najwyższych warstw społecznych, a na ukazaniu beznadziejności losu warstw najniższych. Każdy z czwórki bohaterów ma inne przygody. Tak więc mamy dumnego etruskiego pracownika latyfundium i wojownika – Tarkwiniusza, który korzystając z wielkiej wiedzy przodków poznaje swój los; rodzeństwo: Romulusa i Fabiolę, niewolników, którzy w wieku nastoletnim zostają sprzedani odpowiednio do szkoły gladiatorów i lupanarium; oraz Brennusa, potężnego Gala, którego lud został wybity przez Rzymian, i który musi walczyć o przetrwanie na arenie amfiteatru.  Każdy z bohaterów ma swoje własne doświadczenia i na swój sposób walczy z beznadziejnym losem niewolnika. Jak się jednak okazuje wierząc w siebie i nie poddając się przeciwnościom są w stanie uniknąć najbardziej beznadziejnych sytuacji.

Motywem przewodnim książki uczyniono zemstę i karę, które napędzają i tak niezwykle wartką akcję. Tak na przykład Romulus i Fabiola marzą o wymierzeniu kary swojemu poprzedniemu właścicielowi, kupcowi Gemellusowi, który spowodował wiele bólu im i ich matce; Tarkwiniusz dąży do zabicia właściciela latyfundium, na którego rozkaz zabito jego przyjaciela i mentora z młodych lat – Olenusa – etruskiego kapłana; Brennus z kolei nienawidzi Rzymian i wciąż wspomina zagładę swojego plemienia. Przygody każdego z czwórki bohaterów nieoczekiwanie zaczynają się wiązać i zgodnie z wróżbami haruspika Olenusa trzech mężczyzn wyrusza na daleki wschód by wziąć udział w jednej z największych klęsk oręża rzymskiego w historii – pod Carrahe. Tam też legiony rzymskie w 53 roku p.n.e. zostają doszczętnie zniszczone przez konnych łuczników Partów, sam głównodowodzący Krassus zabity, a bohaterowie wraz z częścią armii wzięci w niewolę. Los pokieruje ich zgodnie z fabułą jeszcze dalej na wschód, by bronić granic Partii przed dalekimi ludami koczowniczymi.

Wydawnictwo Znak już zapowiedziało kontynuację trylogii, a prace tłumaczeniowe trwają nad kolejnymi tytułami. Osobiście nie ukrywam, że fabuła mnie urzekła, podobnie jak i sam pomysł na książkę. Naprawdę bardzo przyjemnie się czyta przygody bohaterów, którzy walcząc o swoje życie pozbywają się swojego przekonania o niewolniczym statusie i stają się w pełni wolni. Co ciekawe właśnie podróż na wchód i znalezienie się w partyjskiej niewoli w pełni ich wyswobodziło z przekonania o swojej podległości. Z pewnością mogę polecić książkę każdemu i z niecierpliwością czekam na kolejne dwa tomy.

Na koniec warto powiedzieć dwa słowa o autorze. Ben Kane jest wielkim pasjonatem świata antycznego Rzymu. Dla celów charytatywnych przemaszerował obok muru Hadriana w stroju legionisty, a później wyczyn ten powtórzył we Włoszech. Jeśli więc autor powieści ma takie pomysły, musimy być pewni, że spod jego pióra na pewno wyszło wspaniałe i wciągające dzieło.

Zapomniany Legion

Ben Kane

Zapomniany Legion

Bestsellerowa trylogia Kroniki Zapomnianego Legionu nareszcie w Polsce!
Ponad 800 000 sprzedanych egzemplarzy książek Bena Kane a. Ta liczba mówi sama za siebie!
Porywająca akcja, nieprzewidywalna fabuła i niezwykła panorama starożytnego świata.

TRZECH MĘŻCZYZN
Tarkwiniusz, etruski wojownik i wróżbita. Brennus Gall, jeden z najbardziej przerażających rzymskich gladiatorów. I Romulus, chłopiec-niewolnik, sprzedany do szkoły gladiatorów, ale marzący o zemście za los swój i siostry bliźniaczki, Fabioli.

JEDNA KOBIETA
Fabiola, sprzedana do domu publicznego jako trzynastolatka. Kochana przez jednego z najpotężniejszych ludzi Rzymskiej Republiki. Pełna nienawiści do nieznanego ojca, który zgwałcił jej matkę.

NIEWOLNICY RZYMU
Ich losy są splecione ze sobą w fascynującej odysei. Zaczyna się ona w przesiąkniętym korupcją i przemocą Rzymie, ale kończy dużo dalej, na granicy znanego świata, gdzie obszarpane pozostałości rzymskiej armii Zapomniany Legion będą się zmagać z przytłaczającymi przeciwnościami, gdzie trzej mężczyźni staną oko w oko ze swoim przeznaczeniem.

Cena: 35,44 zł | Produkt jest dostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów