Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Znamię Lwa. Trylogia

Francine Rivers

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Znamię Lwa Trylogia - Francine Rivers

Znamię Lwa jest trylogią opisującą losy bohaterów żyjących w I w. n.e. W pierwszych dwóch tomach głównymi postaciami są Hadassa, niewolnica nawrócona na chrześcijaństwo, oraz bogaty Rzymianin Markus. Koncept jakże przypominający klasyczną powieść polskiego noblisty. Trzecia część trylogii opowiada już o losach również obecnego w poprzednich częściach Germanina Artretesa i jego wędrówki z cudownie ocalałym synem oraz Rispą, kobietą która zaopiekowała się dzieckiem gladiatora.

Z racji tematyki, którą autorka obrała dla dwóch pierwszych tomów ciężko nie uciec się do porównań z Sienkiewiczem, a to musi warsztatowo wypaść dla pani Rivers mocno negatywnie. W trylogii Znamię Lwa mało jest łaciny, brakuje nawet nie sienkiewiczowskich, ale jakichkolwiek rozbudowanych opisów lokalizacji. Autorka główny nacisk kładzie na emocje bohaterów, ich przeżycia, zwłaszcza pod kątem wiary chrześcijańskiej. Taki jest zresztą główny cel tej powieści, ewangelizacja, czego autorka nie ukrywa od początku. Akcja sama w sobie jest zdecydowanie wciągająca, przemyślana, ze zmianami tempa, co jest solidnym atutem powieści. Największym niewątpliwie, przynajmniej w opinii autorki, byłaby pozytywna przemiana, czy też nawrócenie czytelnika. Rozważania teologiczne stoją tu jednak również na dość podstawowym poziomie. Zamiast głębokiej teologicznej dysputy, znajdziemy tu raczej mocne świadectwo wiary. Trylogia Znamię Lwa pozycjonuje się raczej w chrześcijańskiej literaturze tramwajowej, niż obok dzieł Tomasza z Akwinu. Poza brakiem opisów historycznych lokalizacji, dość rażące są również błędy merytoryczne, np. gdy siostra Markusa płaci w świątyni za piękną kozę ofiarną „wygórowaną” cenę trzech sesterców, które parę stron dalej okazują się być złotymi monetami (sic!). Powieść pani Rivers jest uniwersalna, mogłaby dziać się w dowolnych czasach, gdyż opowiada o zmaganiach z trudnościami, które z pewnością mogą dotykać i dotykają również współczesnych ludzi. Od osoby osadzającej swoją powieść w antyku, oczekiwałbym jednak solidnego przygotowania historycznego, lub co najmniej wnikliwego sprawdzenia przez badacza starożytności. Tu niestety zabrakło obu tych rzeczy i bez trudu czytelnik nawet amatorsko interesujący się historią, wychwyci sporo błędów i przeinaczeń.

Pomimo wad merytorycznych, głównym zadaniem powieści, jest przeniesienie czytelnika w swój świat i sprawienie by w nim pozostał do ostatniej strony, jak również przez jakiś czas po jej zamknięciu, co pani Rivers udaje się znakomicie. Krytycy mogą rozliczać pisarzy na wiele sposobów, lecz to czytelnicy są w tej ocenie najwyższą instancją, a ta jest dla autorki bardzo łaskawa. Kolejnym atutem zarówno dla chrześcijan, jak i osób niewierzących musi być fakt, że książka jest zadrukowana mnóstwem pozytywnych emocji i godnych postaw w obliczu zła, czego może brakować w dzisiejszych, jak i każdych innych czasach. Dla młodszych, ale i części dorosłych czytelników, z pewnością cenny będzie aspekt dydaktyczny powieści. Czytelnikowi szukającemu świadectwa wiary polecam zdecydowanie, pozostałym polecam do tramwaju zamiast Dana Browna.

Znamię lwa. Tom 1. Głos w wietrze

Francine Rivers

Znamię lwa. Tom 1. Głos w wietrze

JEST TYLKO JEDNA PRAWDZIWA WŁADZA NA TEJ ZIEMI, DZIEWCZYNO, I JEST TO WŁADZA RZYMU usłyszała młodziutka chrześcijanka Hadassa, kiedy została sprzedana jako niewolnica. Jednak już wkrótce Rzym miał się przekonać, że prawda jest zupełnie inna. Hadassa trafia do bogatej rzymskiej rodziny, poznaje tam przystojnego Markusa i jego młodszą siostrę Julię. W tym samym czasie germański wódz Atretes zostaje wzięty do niewoli i trafia na rzymską arenę jako gladiator. Niedługo potem miłość Markusa i Hadassy oraz związek Atretesa i Julii doprowadzają do wydarzeń, które zburzą całe ich dotychczasowe życie.

| Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

Znamię lwa. Tom 2. Echo w ciemności

Francine Rivers

Znamię lwa. Tom 2. Echo w ciemności

II tom trylogii Francine Rivers Znamię lwa.

I wiek po Chrystusie. Efez. Młoda chrześcijanka Hadassa zostaje skazana na męczeńską śmierć. Zrozpaczony Markus Walerian podąża do Jerozolimy, by znaleźć Boga, w którego Hadassa wierzyła tak mocno, że z ufnością i spokojem stanęła na efeskiej arenie.

Porywająca akcja, wiarygodne sylwetki psychologiczne, sugestywnie przedstawiony starożytny Rzym, zaskakująco podobny do współczesnego świata – to wszystko złożyło się na sukces powieści, którym jest zarówno popularność wśród czytelników, jak i uznanie krytyków oraz prestiżowe nagrody.

| Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

Znamię lwa. Tom 3. Jak świt poranka

Francine Rivers

Znamię lwa. Tom 3. Jak świt poranka

Atretes wódz germańskiego plemienia Chattów wzięty do niewoli przez zwycięskich Rzymian zyskuje sławę niezwyciężonego gladiatora, walcząc przez długich dziesięć lat na arenach Imperium Romanum o wolność. Odzyskawszy ją postanawia wrócić do Germanii. Ale najpierw musi odnaleźć syna, którego uratowała od śmierci młoda chrześcijanka Hadassa zanosząc chłopca do świętego Jana Apostoła…

| Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

Autor: Grzegorz Wejman

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów