Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Żywot Cesarza Augusta

Mikołaj z Damaszku

Współczesny opisywanym przez siebie czasom pan Mikołaj z Damaszku – biograf Cesarza Augusta przekazał nam portret dobroczyńcy całego świata rzymskiego. Jego dzieło, zatytułowane w oryginale, jako Vita Augustii ma charakter pochwalny, lecz mimo tego nie jest ono pozbawione zarówno walorów historycznych, jak i walorów literackich. Sam autor tej pracy pozostaje dla nas postacią prawie nieznaną, ponieważ wiemy o nim niewiele ponad to, że był jednym z dworaków Heroda Wielkiego, który po śmierci swojego groźnego, lecz zupełnie zależnego od rzymskiej władzy pana osiadł w Rzymie. Tam w Wiecznym Mieście, ten nieznany szerzej dziejopis z pewnością zapoznał się dobrze z następcą wielkiego Cezara.

Polski przekład omawianej pracy, który wyszedł spod pióra wybitnego polskiego filologa klasycznego Tadeusza Sinki czyta się z wielką przyjemnością.

Należy żałować, że tak mało dzieł starożytnych dziejopisów dotarło do naszych czasów. Często dotarły do nas, tak jak i w tym przypadku jedynie ich fragmenty, bądź streszczenia. Omawiane dzieło możemy przeczytać dzięki mrówczej pracy takich bibliofili, jak cesarz bizantyjski Konstantyn VII Porfirogeneta, który sporządził wyciąg z pracy oryginalnej, dostępnej jeszcze w jego czasach (pierwsza połowa X wieku).

Autor: Antypater

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów