Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Żywot Cesarza Augusta

Mikołaj z Damaszku

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Współczesny opisywanym przez siebie czasom pan Mikołaj z Damaszku – biograf Cesarza Augusta przekazał nam portret dobroczyńcy całego świata rzymskiego. Jego dzieło, zatytułowane w oryginale, jako Vita Augustii ma charakter pochwalny, lecz mimo tego nie jest ono pozbawione zarówno walorów historycznych, jak i walorów literackich. Sam autor tej pracy pozostaje dla nas postacią prawie nieznaną, ponieważ wiemy o nim niewiele ponad to, że był jednym z dworaków Heroda Wielkiego, który po śmierci swojego groźnego, lecz zupełnie zależnego od rzymskiej władzy pana osiadł w Rzymie. Tam w Wiecznym Mieście, ten nieznany szerzej dziejopis z pewnością zapoznał się dobrze z następcą wielkiego Cezara.

Polski przekład omawianej pracy, który wyszedł spod pióra wybitnego polskiego filologa klasycznego Tadeusza Sinki czyta się z wielką przyjemnością.

Należy żałować, że tak mało dzieł starożytnych dziejopisów dotarło do naszych czasów. Często dotarły do nas, tak jak i w tym przypadku jedynie ich fragmenty, bądź streszczenia. Omawiane dzieło możemy przeczytać dzięki mrówczej pracy takich bibliofili, jak cesarz bizantyjski Konstantyn VII Porfirogeneta, który sporządził wyciąg z pracy oryginalnej, dostępnej jeszcze w jego czasach (pierwsza połowa X wieku).

Autor: Antypater

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów