Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Coelus

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Coelus widniejący na pancerzu Oktawiana Augusta, przeciwstawiony bogini Ziemi na dole.

Coelus albo Caelus był to bóg nieba, traktowany raczej jako personifikacja; nie ma świadectw osobnego kultu tego boga. Jego odpowiednikiem jest grecki bóg Uranos, choć Coelus odgrywał w mitologii rzymskiej rolę znacząco mniejszą, niż Uranos w greckiej. Jego imię pochodzi od słowa caelum, czyli „niebo”.

Coelus uchodził według Marka Terencjusza Warrona za małżonka personifikującej ziemię bogini Tellus (grecka Gaja) i ojca jej dzieci: Saturna, Ops, Okeanosa, a także tytanów i gigantów. Oboje uchodzili za pater i mater („ojca” i „matkę”) oraz „wielkie bóstwa” (dei magni).

Caelus zaczyna się pojawiać regularnie w sztuce augustowskiej, wraz z kultem Mitry podczas czasów imperialnych. Witruwiusz usadawia go wśród niebiańskich bogów, których świątynie (aedes) powinny być zbudowane z otworem na niebo. Jako bóg nieba, stopniowo zaczął być utożsamiany z Jowiszem. Wskazuje to chociażby napis, który brzmi Maximus Optimus Caelus Aeternus Iup[pi]ter.

Źródła wykorzystane
  • Kempiński Andrzej, Encyklopedia mitologii ludów indoeuropejskich, Warszawa 2001
  • Schmidt Joël, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Katowice 1996

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów