Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Coelus

Coelus widniejący na pancerzu Oktawiana Augusta, przeciwstawiony bogini Ziemi na dole.

Coelus albo Caelus był to bóg nieba, traktowany raczej jako personifikacja; nie ma świadectw osobnego kultu tego boga. Jego odpowiednikiem jest grecki bóg Uranos, choć Coelus odgrywał w mitologii rzymskiej rolę znacząco mniejszą, niż Uranos w greckiej. Jego imię pochodzi od słowa caelum, czyli „niebo”.

Coelus uchodził według Marka Terencjusza Warrona za małżonka personifikującej ziemię bogini Tellus (grecka Gaja) i ojca jej dzieci: Saturna, Ops, Okeanosa, a także tytanów i gigantów. Oboje uchodzili za pater i mater („ojca” i „matkę”) oraz „wielkie bóstwa” (dei magni).

Caelus zaczyna się pojawiać regularnie w sztuce augustowskiej, wraz z kultem Mitry podczas czasów imperialnych. Witruwiusz usadawia go wśród niebiańskich bogów, których świątynie (aedes) powinny być zbudowane z otworem na niebo. Jako bóg nieba, stopniowo zaczął być utożsamiany z Jowiszem. Wskazuje to chociażby napis, który brzmi Maximus Optimus Caelus Aeternus Iup[pi]ter.

Źródła wykorzystane
  • Kempiński Andrzej, Encyklopedia mitologii ludów indoeuropejskich, Warszawa 2001
  • Schmidt Joël, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Katowice 1996

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów