Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Fornaks

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Mozaika ukazująca wypiekanie chleba

Fornaks (Fornax) była to rzymska bogini pieca chlebowego (fornax) bądź patronująca procesowi wypiekania chleba. Była to swego rodzaju personifikacja pieca, która chroniła chleb przed spieczeniem.

Ku jej czci obchodzono dnia 17 lutego Fornakalia (Fornacalia) wśród trzydziestu kurii (curiae), najstarszych podziałów miasta, utworzonych jeszcze przez mitologicznego Romulusa z trzech pierwotnych plemion Rzymu.

Źródła wykorzystane
  • Mała encyklopedia kultury antycznej, Warszawa 1990
  • William Smith, A Dictionary of Greek and Roman biography and mythology

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać, potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów