Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Fornacalia

(17 lutego)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Mozaika ukazująca wypiekanie chleba
Mozaika ukazująca wypiekanie chleba

Fornakalia (Fornacalia) było to rzymskie święto obchodzone dnia 17 lutego. Święto obchodzono ku czci Fornaks (Fornax), która była rzymską boginią pieca chlebowego (fornax) bądź patronką procesu wypiekania chleba. Była to swego rodzaju personifikacja pieca, która chroniła chleb przed spieczeniem.

Festiwal obchodzono wśród trzydziestu kurii (curiae), najstarszych podziałów Rzymu, utworzonych jeszcze przez mitologicznego Romulusa z trzech pierwotnych plemion Rzymu.

Uważa się, że na czas święta rzymska rodzina z każdej kurii rozsypywała trochę zboża w domu, tak aby upewnić się, że domowe piece nie spalą się w ciągu roku.

Źródła wykorzystane
  • W. Smith, W. Wayte, G. E. Marindin, A Dictionary of Greek and Roman Antiquities

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów