Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Minerwa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Fragment obrazu Sandro Botticelli’ego – Minerwa i Centaur

Minerwa (Minerva), pierwotnie brzmiąca jako „Myśl”. Była córką Jowisza i Junony. Bogini mądrości, sztuk i rzemiosł, odpowiadająca greckiej Atenie. Nazywano ją „boginią tysiąca prac”.

Jest to prawdopodobnie bóstwo pochodzenia etruskiego (Menfra). Razem z Jowiszem i Junoną tworzyła Trójcę Kapitolińską.

Jej święto, Quinquatrus było obchodzone w dniach 19 do 23 marca przez rzemieślników, artystów i lekarzy. Świątynia ku czci Minerwy znajdowała się na Awetynie i wzgórzu Celius. Inny festiwal na jej cześć obchodzono 19 marca, 19 czerwca oraz 19 września.

Oddawano jej cześć w całej Italii. W Rzymie uzyskała ona także aspekt bogini wojny. Rzymianie ofiarowywali jej wojenną zdobycz. Zazwyczaj przedstawiano ją w pancerzu i w hełmie, uzbrojoną we włócznię.

Źródła wykorzystane
  • Kempiński Andrzej, Encyklopedia mitologii ludów indoeuropejskich, Warszawa 2001
  • Schmidt Joël, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Katowice 1996

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów