Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Vica Pota

Skrzydlata Wiktoria z Brescii, I wiek p.n.e.
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Vica Pota była to bogini często identyfikowana z Wiktorią. Jej sanktuarium (aedes) zlokalizowane było u podnóża niewielkiego wzgórza Welia (Velia) obok domusPubliusa Valeriusa Publicola’i, jednego z głównych uczestników spisku przeciw Tarkwiniuszowi. Świątynia miała być po tej samej stronie wzgórza co Forum Romanum i niedaleko od jednego z najwcześniejszej wzniesionych budynków na rzymskim forum – Regia. Cyceron tłumaczy jej imię od vincendi atque potiundi, czyli zwycięska i zdobywająca chwałę.

W Apocolocyntosis (pełna nazwa Apocolocyntosis (divi) Claudii), politycznej satyrze na rzymskiego cesarza Klaudiusza, napisanej przez Senekę Młodszego Vica Pota jest matką Diespiter, utożsamianego z Jowiszem.
Askoniusz Pedianus, rzymski gramatyk z I wieku n.e., identyfikuje boginię z Wiktorią, której była wcześniejszą wersją. Nie była jednak personifikacją zwycięstwa.

Święto bogini Vica Pota miało miejsce dnia 5 stycznia.

Źródła wykorzystane
  • Kempiński Andrzej, Encyklopedia mitologii ludów indoeuropejskich, Warszawa 2001
  • Schmidt Joël, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Katowice 1996

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów