Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wiktoria

Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Wiktoria (Victoria) była to bogini zwycięstwa i chwały, personifikacja zwycięstwa. Została zaadoptowana od sabińskiej bogini rolnictwa – Vacuna – i miała świątynię na Palatynie. Wiktoria była także czasami identyfikowana z boginią Vica Pota. Identyfikowana z grecką Nike i wiązana z Belloną.

W przeciwieństwie do swojej greckiej odpowiedniczki, Wiktoria była boginią, która odgrywała ważną rolę w życiu rzymskiego społeczeństwa. Ku jej czci powstało wiele świątyń. Przykładem uwielbienia Rzymian dla rzymskiej bogini były wydarzenia w 382 roku n.e., kiedy to cesarz Gracjan usunął jej posąg, co spotkało się z ogromnym gniewem i sprzeciwem ludności. Wiktoria był zwyczajowo chwalona przez zwycięskich wodzów, wracających z wojny.

Wiktoria była symbolem zwycięstwa nad śmiercią i decydowała kto zostanie zwycięzcą w wojnie. Jest patronką zwycięzców w każdej dyscyplinie. Jej grecki odpowiednik – Nike – z kolei odpowiadał za sukces w igrzyskach.

Bogini często pojawia się na rzymskich monetach, biżuterii, budowlach i sztuce. Ukazywana była często na rydwanie. Na rewersach monet rzymskich przedstawiana z lśniącymi w słońcu skrzydłami, wieńcem laurowym i gałązką oliwną.

Źródła wykorzystane
  • Kempiński Andrzej, Encyklopedia mitologii ludów indoeuropejskich, Warszawa 2001
  • Schmidt Joël, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Katowice 1996

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów