Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wiktoria

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Wiktoria (Victoria) była boginią zwycięstwa i chwały, personifikacja zwycięstwa. Została zaadoptowana od sabińskiej bogini rolnictwa – Vacuna – i miała świątynię na Palatynie. Wiktoria była także czasami identyfikowana z boginią Vica Pota. Identyfikowana z grecką Nike i wiązana z Belloną.

W przeciwieństwie do swojej greckiej odpowiedniczki, Wiktoria była boginią, która odgrywała ważną rolę w życiu rzymskiego społeczeństwa. Ku jej czci powstało wiele świątyń. Przykładem uwielbienia Rzymian dla rzymskiej bogini były wydarzenia w 382 roku n.e., kiedy to cesarz Gracjan usunął jej posąg, co spotkało się z ogromnym gniewem i sprzeciwem ludności. Wiktoria był zwyczajowo chwalona przez zwycięskich wodzów, wracających z wojny.

Wiktoria była symbolem zwycięstwa nad śmiercią i decydowała kto zostanie zwycięzcą w wojnie. Jest patronką zwycięzców w każdej dyscyplinie. Jej grecki odpowiednik – Nike – z kolei odpowiadała za sukces w igrzyskach.

Bogini często pojawia się na rzymskich monetach, biżuterii, budowlach i sztuce. Ukazywana była często na rydwanie. Na rewersach monet rzymskich przedstawiana z lśniącymi w słońcu skrzydłami, wieńcem laurowym i gałązką oliwną.

Źródła wykorzystane
  • Kempiński Andrzej, Encyklopedia mitologii ludów indoeuropejskich, Warszawa 2001
  • Schmidt Joël, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Katowice 1996

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów