Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Łuk Septymiusza Sewera

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Łuk Septymiusza Sewera
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Łuk triumfalny będący pomnikiem chwały cesarza Septymiusza Sewera oraz jego synów Karakalli i Gety. Wzniesiony został 203 roku n.e. dla upamiętnienia zwycięstw Sewera nad Partami w dwóch wojnach: w 195 i 203 roku n.e. Budowla o wysokości 25 metrów, szerokości 23 metrów i grubości 11 metrów ustawiona została na północno-wschodnim krańcu Forum Romanum.

Jest to konstrukcja wykonana z białego marmuru. Łuk jest trój przelotowy, oflankowany przy każdym przejściu kolumnami w porządku korynckim usytuowanymi na wysokich cokołach. Nad bocznymi przelotami oraz na cokołach znajdują się reliefy ze scenami z wypraw cesarza oraz scenami mitologicznymi z wizerunkami bóstw.

Łuk Septymiusza Sewera w panoramie
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Nad największym przelotem, środkowym znajdują się dwie boginie zwycięstwa, Wiktorie, pod którym z kolei usytuowane są personifikacje pór roku. Nad gzymsami opartymi na kolumnach umieszczono attykę z brązowym pomnikiem cesarza w kwadrydze oraz posągi żołnierzy. Niestety jednak posągi nie przetrwały do naszych czasów.

Płaskorzeźba na cokole i detal nad przelotem bramy.

Po zabójstwie swojego brata, Gety w 212 roku n.e. Karakalla kazał usunąć z łuku imię brata.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów