Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Łuk Septymiusza Sewera

Łuk Septymiusza Sewera
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Łuk triumfalny będący pomnikiem chwały cesarza Septymiusza Sewera oraz jego synów Karakalli i Gety. Wzniesiony został 203 roku n.e. dla upamiętnienia zwycięstw Sewera nad Partami w dwóch wojnach: w 195 i 203 roku n.e. Budowla o wysokości 25 metrów, szerokości 23 metrów i grubości 11 metrów ustawiona została na północno-wschodnim krańcu Forum Romanum.

Jest to konstrukcja wykonana z białego marmuru. Łuk jest trój przelotowy, oflankowany przy każdym przejściu kolumnami w porządku korynckim usytuowanymi na wysokich cokołach. Nad bocznymi przelotami oraz na cokołach znajdują się reliefy ze scenami z wypraw cesarza oraz scenami mitologicznymi z wizerunkami bóstw.

Łuk Septymiusza Sewera w panoramie
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Nad największym przelotem, środkowym znajdują się dwie boginie zwycięstwa, Wiktorie, pod którym z kolei usytuowane są personifikacje pór roku. Nad gzymsami opartymi na kolumnach umieszczono attykę z brązowym pomnikiem cesarza w kwadrydze oraz posągi żołnierzy. Niestety jednak posągi nie przetrwały do naszych czasów.

Płaskorzeźba na cokole i detal nad przelotem bramy.

Po zabójstwie swojego brata, Gety w 212 roku n.e. Karakalla kazał usunąć z łuku imię brata.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów