Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Neptunalia

(23 lipca)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Neptun na rzymskiej mozaice
Neptun na rzymskiej mozaice

Neptunalia, według niektórych antycznych źródeł, starożytni Rzymianie obchodzili dnia 23 lipca1 z racji na wówczas występujące gorące lato. Było to dwudniowe święto ku czci Neptuna, boga mórz. Z bliżej nieokreślonych powodów niewiele się zachowało na ich temat, ale jest mowa o jakichś grach/igrzyskach i o budowaniu lepianek/namiotów/chatek, pod którymi lud świętował. Przyczyną tak nikłych wzmianek jest pewnie to, że tak Neptun jak i morza odgrywały relatywnie małą rolę w życiu Rzymian.

Neptunalia należały do tzw. dies comitiales,  w czasie kiedy obywatele mogli głosować w sprawach cywilnych i wojskowych. Święto to nazywano Nept. ludi et feriae, lub Nept. ludi, co zakłada, że powiązane były z ich obchodami igrzyska (ludi). Ponoć ludzie świętujący ku czci Neptuna budowali wówczas domki z gałęzi i liści (zgodnie z Festusem nazywane umbrae), w których to pito, jedzono i zabawiano się.

Przypisy
  1. Warron, De lingua Latina VI.19
Źródła wykorzystane
  • Jaczynowska Maria, Religie świata rzymskiego, Warszawa 1987
  • Smith William, Dictionary of Greek and Roman Biography and Mythology
  • Zieliński Tadeusz, Religia Rzeczypospolitej Rzymskiej

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów