Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Vulcanalia

(23 sierpnia)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Andrea Mantegna, Wulkan, bóg ognia

Vulcanalia było to rzymskie święto ku czci Wulkana, boga ognia. Obchodzono je 23 sierpnia. W tym czasie czczono także inne bóstwa: Maia, Hora i Ops. Świątynia Wulkana w Rzymie zlokalizowana była na Forum Romanum u podnóża Kapitolu. Przybytek Wulkana znajdował się także na Polu Marsowym. Co ciekawe etruscy kapłani (haruspikowie) zalecali Rzymianom, by świątynia Wulkana powinna być zawsze poza granicami miasta.

W czasie jego święta Volcanalia, wrzucano do ognia ryby i drobne zwierzęta (cielę lub dzika o rdzawej maści). Legendy mówią także o składaniu Wulkanowi w ofierze zbroi i broni, zdobytych na wrogu podczas wojny. Wzywano go zawsze podczas gaszenia pożarów.
W czasie Vulcanalia Rzymianie wywieszali także na słońce swoją odzież i tkaniny. Taki zwyczaj wynikał prawdopodobnie z teologicznego związku Wulkana z ubóstwionym Słońcem.

Tylko raz w historii odbyły się Ludi Volcanalici – w 20 roku p.n.e. za panowania Oktawiana Augusta. W ten sposób chciano podkreślić znaczenie podpisanego traktatu z Partią oraz zwrócenie sztandarów legionowych, utraconych w bitwie pod Carrhae w 53 roku p.n.e.

Kiedy w 64 roku n.e. wybuchł „wielki pożar” w Rzymie przeprowadzono szereg obrzędów, które miały na celu uspokojenie gniewu Wulkana. Późniejszy cesarz Domicjan pod wpływem tych wydarzeń oraz późniejszych pożarów ustanowił nowy ołtarz poświęcony temu bogu na Kwirynale oraz rozkazał złożyć w ofierze czerwonego dzika i cielę.

Źródła wykorzystane
  • Jaczynowska Maria, Religie świata rzymskiego, Warszawa 1987
  • Smith William, A Dictionary of Greek and Roman Antiquities
  • Zieliński Tadeusz, Religia Rzeczypospolitej Rzymskiej

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów