Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Draconarius

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Draconarius dzierżący sztandar jazdy – draco.
Autor: Codrin.B | Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Draconarius był rodzajem signiferi, który nosił sztandar jazdy rzymskiej, znany jako draco. Uważa się, że geneza tego sztandaru wywodzi się od Sarmatów, którzy wraz z Dakami byli często rekrutowani do wojsk pomocniczych (auxilia) na początku II wieku n.e.

Draco składał się z brązowej, ziejącej głowy smoka i ciała (w tkaninie) w kształcie węża. Wiatr wlatywał przez brązową paszczę smoka i łopotał ogonem z materiału w stylu dzisiejszego rękawa lotniskowego. Uważa się, że dodatkowo, aby wywołać wrażenie na wrogach, montowano w szyi smoka gwizdek, w celu wywołania zastraszającego odgłosu w czasie galopu.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów