Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Turma

Turma (l.mn. turmae) był to oddział rzymskiej jazdy czasów Republiki i Cesarstwa Rzymskiego.
W III i II wieku p.n.e., w czasach wojen punickich i ekspansji rzymskiej na tereny dzisiejszej Hiszpanii i Grecji, rdzeń armii formowany był przez obywateli Rzymu i uzupełniany przez kontyngenty rzymskich sojuszników (socii). Organizacja rzymskiego legionu tego okresu została opisana przez Polibiusza, który wspomina że na każdy legion przypadało 4.200 piechoty i 300 obywatelskiej jazdy (equites). Kontyngent ten był podzielony na 10 turmae. Żołnierze takiego oddziału wybierali 3 decuriones („przywódców 10 ludzi”), z których pierwszy wybrany był głównodowodzącym oddziału, a dwóch pozostałych było jego zastępcami.

W czasach Oktawiana Augusta i jego następców dokonano reorganizacji armii rzymskiej. Turma stała się podstawowym pododdziałem jazdy i ekwiwalentem centurii piechoty. Turma wciąż dowodzona była przezdecurio, wspieranego przez dwóch principales: żołnierza o półtorej żołdu (sesquiplicarius) oraz żołnierza o podwójnym żołdzie (duplicarius). Pomagali mu także signifer lub vexillarius (żołnierze noszący sztandary).

Nie jest znana dokładna liczebność turmy. W czasach Republiki normą było 30 ludzi. Dzieło „De Munitionibus Castrorum” („O wytyczaniu obozów wojskowych”) wspomina także o 24 żołnierzach, kiedy Flawiusz Arrian mówi o 32 ludziach.
W czasie Pryncypatu legion posiadał jeden kontyngent jazdy, złożony z czterech turmae. Turma legijna dowodzona była przez centuriona, spieranego przez optio i vexillariusa jako starszego principales. Każdy z nich dowodził oddziałem 10 ludzi.

W czasach późnego cesarstwa zachowano formę i strukturę turmy.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów