Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Turma

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Turma (l.mn. turmae) był to oddział rzymskiej jazdy czasów Republiki i Cesarstwa Rzymskiego.
W III i II wieku p.n.e., w czasach wojen punickich i ekspansji rzymskiej na tereny dzisiejszej Hiszpanii i Grecji, rdzeń armii formowany był przez obywateli Rzymu i uzupełniany przez kontyngenty rzymskich sojuszników (socii). Organizacja rzymskiego legionu tego okresu została opisana przez Polibiusza, który wspomina że na każdy legion przypadało 4.200 piechoty i 300 obywatelskiej jazdy (equites). Kontyngent ten był podzielony na 10 turmae. Żołnierze takiego oddziału wybierali 3 decuriones („przywódców 10 ludzi”), z których pierwszy wybrany był głównodowodzącym oddziału, a dwóch pozostałych było jego zastępcami.

W czasach Oktawiana Augusta i jego następców dokonano reorganizacji armii rzymskiej. Turma stała się podstawowym pododdziałem jazdy i ekwiwalentem centurii piechoty. Turma wciąż dowodzona była przez decurio, wspieranego przez dwóch principales: żołnierza o półtorej żołdu (sesquiplicarius) oraz żołnierza o podwójnym żołdzie (duplicarius). Pomagali mu także signifer lub vexillarius (żołnierze noszący sztandary).

Nie jest znana dokładna liczebność turmy. W czasach Republiki normą było 30 ludzi. Dzieło „De Munitionibus Castrorum” („O wytyczaniu obozów wojskowych”) wspomina także o 24 żołnierzach, kiedy Flawiusz Arrian mówi o 32 ludziach.
W czasie Pryncypatu legion posiadał jeden kontyngent jazdy, złożony z czterech turmae. Turma legionowa dowodzona była przez centuriona, spieranego przez optio i vexillariusa jako starszego principales. Każdy z nich dowodził oddziałem 10 ludzi.

W czasach późnego cesarstwa zachowano formę i strukturę turmy.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów