Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Harpax

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Harpax
Harpax

Harpax była to rzymska machina oblężnicza wymyślona przez Marka Wipsaniusza Agryppę, którą wykorzystał w trakcie zmagań na morzu z Sekstusem Pompejuszem. Pozwalała ona na wystrzelenie „harpuna” w kierunku wrogiej jednostki, którą następnie można było przyciągnąć do burty i przeprowadzić abordaż.

Według źródeł machina została po raz pierwszy wykorzystana w roku 36 p.n.e. w bitwie w Zatoce Naulochus przy Sycylii.

Co ciekawe, harpax nie był pierwszą machiną wykorzystywaną przez Rzymian do abordażu. Od czasów wojen punickich znany był tzw. corvus – rampa wyposażona w potężny kolec, który wbijał się w pokład wrogiej jednostki. Zaletą harpaxa był fakt, że katapulta była o wiele lżejsza od tzw. „kruka”, który ważyć miał tonę. Co więcej, harpax miał większy zasięg oraz nie łatwo było odciąż linę, gdyż metalowy chwytak był długi.

Najlepiej skuteczność nowej taktyki podkreśla fakt, że w trakcie bitwy Sekstus stracił 180 z 300 statków.

Źródła wykorzystane
  • John V. Southworth, The Ancient Fleets: The Story of Naval Warfare Under Oars, 2600 B.C. - 1597 A.D.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać, potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów