Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Balteus

Balteus

Balteus był to pas legionisty podtrzymujący tunikęmiecz u boku.

Pas kończył się kilkoma rzemykami z metalowymi okuciami tworzący rodzaj fartuszka dla ochrony wrażliwych części ciała. Pas to ta część ekwipunku, do której przytroczona była osobista broń żołnierza: miecz. Pas była to ta część rynsztunku, która dawała legioniście poczucie wartości i siły. Warto wspomnieć, że aresztowani i jeńcy pozbawiani byli pasów. Żołnierz bez pasa to już tylko eks-żołnierz.

Ważnym źródłem wiedzy w kwestii ekwipunku rzymskiego legionisty, a zwłaszcza interesującego nas balteusa jest Paweł z Tarsu, który w dzieleList do Efezjan nazywa go „pasem prawdy”.

Stójcie tedy, opasawszy biodra swoje prawdą, przywdziawszy pancerz sprawiedliwości i obuwszy nogi, by być gotowymi do zwiastowania ewangelii pokoju, a przede wszystkim, weźcie tarczę wiary, którą będziecie mogli zgasić wszystkie ogniste pociski złego; weźcie też przyłbicę zbawienia i miecz Ducha, którym jest Słowo Boże.” (Ef 6: 14-17)

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów