Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Akwedukt Eifel-Kolonia

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Akwedukt Eifel Kolonia
Akwedukt Eifel-Kolonia

Stolica prowincji Germania Dolna, czyli miasto Colonia Claudia Ara Agrippinensium (dzisiejsza Kolonia, Niemcy) z racji swej rangi miała duże zapotrzebowanie na bieżącą wodę. Pobierano ją z oddalonego o 100km górzystego rejonu Eifel, a było to możliwe dzięki akweduktowi zdolnemu transportować do 200 tysięcy metrów sześciennych wody dziennie.

Jest to najdłuższy system doprowadzający wodę Cesarstwa Rzymskiego na północ od Alp. Przebiega w większości pod ziemią, co chroniło wodę przed zamarzaniem. Woda z Eifel była twarda i wapń odkładając się w miejskich ołowianych rurach tworzył warstwę zapobiegającą zatruciem szkodliwym pierwiastkiem.

Akwedukt działał od I do III w n.e., a w średniowieczu jego fragmenty posłużyły jako budulec obiektów sakralnych. Wewnątrz kanału z płynącej wody wytrącał się bowiem wapń, który utworzył 40-centymetrowe płaty. Po wypolerowaniu przypominały one marmur i znakomicie nadawały się na płyty ołtarzy czy kolumny. „Marmur z Eifel” odnajdziemy w romańskich kościołach w Kolonii, w katedrze w Paderborn, a nawet w duńskim Roskilde.
Na zdjęciu: fragment akweduktu znajdujący się w Hürth pod Kolonią.

Autor: Agnieszka Cyganek

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów