Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wpisy gościnne (Budowle)

Wpisy gościnne Czytelników na tematy związany z historią antycznego Rzymu oraz starożytnością. Jeżeli także chciałbyś podzielić się swoją twórczością lub pracą, zachęcam do podesłania tekstu.

Akwedukt Eifel-Kolonia

Stolica prowincji Germania Dolna, czyli miasto Colonia Claudia Ara Agrippinensium (dzisiejsza Kolonia, Niemcy) z racji swej rangi miała duże zapotrzebowanie na bieżącą wodę. Pobierano ją z oddalonego o 100km górzystego rejonu Eifel, a było to możliwe dzięki akweduktowi zdolnemu transportować do 200 tysięcy metrów sześciennych wody dziennie.

Akwedukt Eifel Kolonia

Rzymskie mury w Kolonii

Kolonia została założona w I wieku n.e. przez Rzymian, a na ich ślady można trafić do dziś. Przykładem tego są pozostałości po murach obronnych znajdujące się w obrębie dzisiejszego centrum miasta.

Zachowana wieża rzymska w Kolonii z widocznymi zdobieniami

Didyma – Świątynia Apollina

Choć centrum starożytnego świata po okresie hellenistycznym z uwagi na dynamicznie „rozpychający się” Rzym przesunęło się na zachód Morza Śródziemnego, na wschodzie pozostały centra religijne „władające” umysłami ludzi tamtego świata. Wszyscy pamiętają o Wyroczni Delfickiej, Wielkiej Świątyni Artemidy w Efezie, dziwnym niezrozumiałym w większości dla starożytnych kulcie jednego Boga Żydów, tajemniczym świecie Bogów Egiptu.

Didyma - Świątynia Apollina

Świątynia Trajana-Hadriana w Pergamonie

Pergamon (dzisiejsza turecka Bergama) to wspaniałe hellenistyczne miasto promieniujące w starożytności swoją kulturą na cały wschód basenu Morza Śródziemnego. Akropol Pergamoński należał to najwspanialszych centrów starożytnego świata. Dziś po najsłynniejszych hellenistycznych zabytkach miasta z czasów Eumenesa II Attalidy potomka diadochów zostało niewiele i w zasadzie można podziwiać jedynie miejsca w których się znajdowały.

Świątynia Trajana-Hadriana w Pergamonie

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów