Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Biblioteki antyczne

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Według Hekatajosa, którego obszerną relację przytacza Diodor Sycylijski, wspaniały i bogaty grobowiec egipskiego króla Osymandyasa zawierał świętą bibliotekę, a znajdujący się w niej napis brzmiał: „Lecznica Duszy”1.

W starożytności najbardziej słynne, to Biblioteka Pergamońska oraz Aleksandryjska, w której podczas pożaru zniszczeniu uległo – według Ammianusa Marcellinusa – blisko 700.000 woluminów2.

Wykształcenie, a w szczególności zdobywanie wiedzy w antyku, było priorytetowe. Diodor zdobył się na osobistą refleksję na ten temat:

Zdobycie wiedzy historycznej jest niezwykle pożyteczne we wszystkich sytuacjach, jakie niesie ze sobą życie3.

Natomiast według Lukiana z Samosat:

Czymś fatalnym jest niewiedza, mnogich nieszczęść przyczyna, niby mgła jakaś sprawy tego świata powlekająca, prawdę zaciemniająca, życie każdego mrocząca4.

Autor: Waldemar Owczarczak
Przypisy
  1. Diodor Sycylijski, Biblioteka ks. I:49.3
  2. Ammianus Marcellinus, Dzieje rzymskie 22/16:13
  3. Diodor Sycylijski, Biblioteka ks. I:1.4
  4. Lukian z Samosat, Nie wierzyć łacno obmowie 1

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów