Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Salomon w Pompejach?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Fresk z Domu Lekarza w Pompejach ukazujący trzech żołnierzy rzymskich: dwóch w białych tunikach, a jednego w czerwonej tunice
Fresk z Domu Lekarza w Pompejach ukazujący trzech żołnierzy rzymskich: dwóch w białych tunikach, a jednego w czerwonej tunice

W Pompejach, w tzw. Domu lekarza (lub Dom sądu Salomona), w 1841 roku odkryto malowidło mające akcent biblijny. Jest to scena nawiązująca do wyroku Salomona (Muzeum Archeologiczne w Neapolu [numer inwentarzowy 113197]).

W swym wyroku władca odwołał się do macierzyńskich uczuć, aby ustalić faktyczne macierzyństwo. Nakazał przepołowić dziecko i dać dwóm kobietom roszczącym pretensje do bycia jego matką. Ta, która była rzeczywiście jego matką, kierowana litością do dziecka, zgodziła się oddać żywe drugiej kobiecie.

Według Pierre Gusmana malowidło faktycznie zawiera aluzję do biblijnej sceny i jego zdaniem ma formę grylloi (gatunek karykatury zapoczątkowany przez Antyfilosa)1.

Na malowidle dostrzec można postać, która zamierza się tasakiem na dziecko. Obok niego jedna z kobiet stoi, natomiast druga klęczy, błagając w sprawie dziecka przed władcą, któremu towarzyszą dwie postacie. Wszystkiemu przypatrują się osoby postronne oraz obstawa żołnierska.

Zdaniem Gusmana nie jest to jedyne nawiązanie do relacji biblijnej. Inne malowidło – według niego – przedstawia Jonasza. Zamiast ryby, na malowidle ukazano hipopotama oraz pigmejów.

Autor: Waldemar Owczarczak
Przypisy
  1. Pierre Gusman, Pompei, the city, its life & art, s. 377 (1900).

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów