Vexillarius
Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)
Vexillarius był jednym z signiferi w rzymskim legionie i był szczególnie chroniony w czasie walki. Do obrony służyła mu mała tarcza parma.
Jego zadaniem było niesienie vexillum (l.mn. vexilla), wojskowego sztandaru przedstawiającego nazwę i emblemat legionu. Sztandar składał się z tkaniny wiszącej na poprzeczce lancy lub kija. Był on wykorzystywany zarówno w piechocie jak i jeździe.
Jazda legionowa miała sztandary na poziomym drążku.
Wzory proporców vexilla |
| Skorpion Był emblematem gwardii pretoriańskiej. Wykorzystywany w celu oddania honorów cesarzowi Tyberiuszowi za zbudowanie obozu pretoriańskiego (castra praetoria) w Rzymie. |
| Byk Był silnie związany z Juliuszem Cezarem. Dlatego też uważa się że legiony z emblematem byka zostały stworzone przez Cezara: III Gallica, IIII Macedonica, V Macedonica, VI Ferrata, VI Victrix, VII Claudia, VIII Augusta, X Fretensis, X Gemina. |
| Dzik Legiony: I Italica, II Adiutrix, X Fretensis, XX Valeria Victrix. |
| Koziorożec Legiony: II Augusta, IIII Macedonica, IIII Scythica, XIV Gemina, XXI Rapax. |
| Pegaz Legiony: II Augusta, III Augusta. |
| Lew Legiony: XIII Gemina i może XVI Gallica. |
| Słoń Legiony: V Alaudae. |
| Wilk i bliźnięta Legiony: VI Ferrata. |
| Piorun Legiony: XII Fulminata. |