Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Akwedukt w Segowii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Akwedukt w Segowii
Widok ogólny odcinka finalnego akweduktu w Segowii.

Jeden z najlepiej zachowanych do naszych czasów rzymskich akweduktów znajduje się w Segowii, na północny zachód od Madrytu. Pomimo początkowego datowania na pierwszy wiek naszej ery, w roku 2016 opublikowano badania (analizujące znaleziska z roku 1998) wskazujące na ukończenie budowli w pierwszych dekadach drugiego wieku, za panowania cesarza Trajana lub Hadriana. Do czasów współczesnych nie zachowały się litery z brązu, mogące informować o dacie budowy i osobie projektanta.

Odrestaurowany fragment akweduktu w Segowii.

Konstrukcja akweduktu opiera się na blokach granitowych, wykonano ją bez użycia zaprawy. Budowla składa się z pięciu prostych odcinków o łącznej długości 17 km. Na znacznym długości akwedukt składa się z pojedynczych łuków, dopiero na ostatnim, najwyższym odcinku dodano drugą warstwę. Przez stulecia akwedukt spełniał swoją funkcję (aż do XIX wieku), a od XV wieku budowla była kilkukrotnie odrestaurowana, z pomniejszymi zmianami w jej konstrukcji.

Na ostatnim odcinku w konstrukcji zostały umieszczone nisze, w których od XVI wieku znajdują się wizerunki Matki Boskiej i Świętego Stefana, a pierwotnie co najmniej jedna z nich przedstawiała Herkulesa, legendarnego założyciela Segowii. Zmodyfikowane zostały również łuki w początkowym odcinku akweduktu podczas pierwszej odbudowy (polegającej na naprawach szkód wyrządzonych przez Maurów), w kolejnych rekonstrukcjach starano się dochować wierności oryginałowi. W roku 1985 budowla została umieszczona na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Jedna z nisz w akwedukcie w Segowii, w której od XVI wieku znajduje się wizerunek Matki Boskiej i Świętego Stefana.

Podstawowe liczby: szerokość w najszerszym punkcie podstawy – 3 m, wysokość w najwyższym punkcie – 28.5 m, spadek 1%, 167 łuków.

Autor: Jakub Ernt

Na podstawie wystawy Muzeum Archeologicznego Segowii oraz El País, 31 październik 2016, “El hallazgo de un sestercio cambia la edad del acueducto de Segovia”.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów