Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Starożytny Rzym kolebką…. ubezpieczeń

Starożytny Rzym kolebką.... ubezpieczeń
Starożytny Rzym kolebką.... ubezpieczeń

W starożytnym Rzymie swój początek ma wiele wynalazków, z których korzystamy do dziś. Mieszkańcy antycznego miasta dali początek dzisiejszym wodociągom, budując akwedukty, stworzyli podwaliny prawa cywilnego, a także ubezpieczeń. Szczególnie zaskakujące jest to, że to właśnie w czasach antycznych pojawiły się pierwsze ubezpieczenia, z których tak chętnie korzystamy obecnie.

Jak wyglądały ubezpieczenia w starożytności?

W starożytnym Rzymie pierwsze ubezpieczenia pojawiły się, by rodziny zmarłych żołnierzy otrzymały pieniądze na ich pochówek. Wypłacane wdowie odszkodowanie miało także zapewnić jej i dzieciom godne życie po śmierci męża. Pieniądze otrzymywali również żołnierze chorujący na skutek ran odniesionych w boju czy zwolnieni ze służby wojskowej z powodów niezależnych od nich. Podobne formy wspomagania bliskich zmarłego stosowały rzymskie grupy zawodowe, które starały się wspomagać swoich przedstawicieli w razie różnych nieszczęść.

Pieniądze wypłacane w ramach antycznych ubezpieczeń pozwalały pochować zmarłego, opłacić medyka dla chorego czy wykształcić dzieci poległego żołnierza. Kwoty, jakie wręczano wdowom czy potomkom, były uzależnione od prestiżu grupy zawodowej – na największe odszkodowania mogli liczyć legioniści armii rzymskiej oraz ich rodziny.

Ubezpieczenia rzymskie stopniowo zaczynały rozszerzać się na Grecję oraz państwa podbijane przez Rzymian. Z czasem pojawiały się ich nowe formy, jak na przykład ubezpieczenia statków kupieckich. Później, w miarę powstawania nowych zawodów, instytucji i pojawiania się związanych z tym problemów, tworzono kolejne rodzaje starożytnych polis.

A jak wyglądają ubezpieczenia dziś?

Aktualnie proponowane ubezpieczenia działają podobnie do ich starożytnych pierwowzorów. Głównym celem ich obowiązywania jest zapewnienie pieniędzy na usuniecie różnego typu szkód, środków na leczenie w razie ciężkiej choroby lub zabezpieczenie dobrobytu rodzinie po śmierci bliskiej osoby. Najczęściej kupowanymi obecnie polisami są: polisy na życie, ubezpieczenia mieszkania, samochodu, polisy komunikacyjne OC, a także ubezpieczenia NNW. Ponadto nierzadko można natknąć się na oferty specjalnych ubezpieczeń, jak na przykład polisa chroniąca smartfona (https://www.gadget-cover.com/mobile-phone-insurance), polisa gwarantująca wypłatę odszkodowania za złą pogodę w czasie wakacji czy nawet polisa zapewniająca wypłatę świadczenia w razie ataku zombie. Jak widać, ilość różnych ubezpieczeń jest wręcz zaskakująca – zapewne Rzymianie nie spodziewali się, że kiedyś powstanie ich tak wiele.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów