Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Tarcza Achillesa, Tarcza Eneasza

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Scena wręczenia Achillesowi tarczy
Scena wręczenia Achillesowi tarczy

W XVIII księdze Iliady znajduje się opis tarczy Achillesa, wykonanej dla niego przez Hefajstosa na prośbę matki herosa – Tetydy. Wergiliusz, całą „Eneidę” wzorując na obydwu eposach Homera („Iliadzie” i „Odysei”) nie omieszkał w swoim dziele (w księdze VII) umieścić analogicznego opisu tarczy Eneasza. Różnice występujące między nimi dobrze obrazują odmienne cele i charakter dzieł dwóch poetów.

I w „Iliadzie”, i w „Eneidzie” kontekst powstania tarczy jest podobny. Wykonuje ją Hefajstos lub odpowiadający mu w rzymskim panteonie bóstw – Wulkan, na prośbę matki danego bohatera – Eneasza – Wenus, Achillesa – Tetydy. W eposie Homera Achilles, dowiedziawszy się o śmierci Patroklosa i złupieniu jego zbroi przez Hektora, potrzebuje nowego rynsztunku, żeby móc pomścić śmierć drogiego przyjaciela, i to właśnie dlatego Tetyda prosi o nią „Kulawca”. W dziele Wergiliusza natomiast, Eneasz, po przybyciu do Italii, stoi w obliczu wojny z Latynami i Turnusem, a podarek Wenus, jest niejako „niespodzianką”.

Tarcza Achillesa

Zasadnicza różnica pojawia się przy wyglądzie tarczy, a konkretnie – wyrytych na niej scen. W „Iliadzie” całe pole tarczy podzielone jest  okręgami na pięć sekcji – w środkowym kole znajdują się znane Grekom gwiazdozbiory, w kolejnej sekcji dwa miasta (w czasie pokoju i w czasie wojny), w trzeciej sceny z życia na roli – orka, żniwa  i winobranie, w czwartej – pastwiska, stada bydła i owiec oraz scena tańca; w ostatni pas zajmują wody Okeanosa.

Tarcza Eneasza

W „Eneidzie” nie ma wyznaczonych miejsc dla danych scen. Znajdują się na niej dzieje narodu Rzymskiego od czasów Eneasza, aż do czasów Oktawiana Augusta. A więc jest tu wilczyca karmiąca Remusa i Romulusa, Galowie oblegający Rzym, Katylina cierpiący w Tartarze, Katon Starszy i wiele innych postaci. Stosunkowo dużo miejsca zajmuje to opis dokonań Oktawiana: walka z Antoniuszem, zdobycie Egiptu, potrójny tryumf oraz liczne podbite ludy.

Tarcza Achillesa przedstawia świat znany ówczesnym Grekom. Ten piękny poetycki opis miał za zadanie, tak jak cały epos Homera, głosić jakąś prawdę o świecie – bogach, ludziach, dziejach i przygodach. Nie bez powodu Iliada i Odyseja były pierwszymi „podręcznikami”, Biblią dla Hellenów, która pokazywała piękno, tragedie i koleje ludzkiego życia na ziemi.

Diametralnie różne zadanie miała „Eneida”. Tworzona za rządów Augusta, przez związanego z władcą Wergiliusza, była jednym z elementów propagandy. Szczególnie wymowna jest tu scena bitwy pod Akcjum: bogowie rzymscy, wspomagający oddziały Oktawiana, walczą z bogami egipskimi, udzielającymi wsparcia Antoniuszowi i Kleopatrze. Jest to stały motyw w propagandzie Oktawiana, występujący również na monetach, rzeźbach i innych dziełach sztuki: obcej, azjatyckiej kulturze zbytku przeciwstawiany jest tu „narodowa”, rzymska cnota i waleczność. Nie umniejsza to oczywiście kunsztu poetyckiego Wergiliusza, ale warto o tym pamiętać, czytając epopeję o Eneaszu.

Autor: Aleksander Krasowski
Źródła wykorzystane
  • Homer, Iliada, przeł. I. Wieniewski, Kraków 1984
  • Wergiliusz, Eneida, przeł. T. Karyłowski, Wrocław 1981

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów