Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Waleria Messalina

(ok. 25-48 n.e.)

Messalina trzymajÄ…ca niemowlaka, Brytanika.
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Waleria Messalina (Valeria Messalina) byÅ‚a to kobieta sÅ‚ynna z urody i atrakcyjnoÅ›ci, znana ze swoich intryg i ekscesów seksualnych, urodziÅ‚a siÄ™ „okoÅ‚o 25 r. n. e.”1. ByÅ‚a trzeciÄ… żonÄ… cesarza Klaudiusza, który panowaÅ‚ w latach 41-54 n. e. Messalina poÅ›lubiÅ‚a Klaudiusza w 39 r. n. e., jeszcze przed jego wstÄ…pieniem na tron cesarski.

PochodziÅ‚a z arystokratycznych krÄ™gów spoÅ‚eczeÅ„stwa rzymskiego.”Poprzez swojÄ… matkÄ™ DomicjÄ™ LepidÄ™ byÅ‚a prawnuczkÄ… Marka Antoniusza i Oktawii, siostry cesarza Augusta. WywodziÅ‚a siÄ™ wiÄ™c z rodziny blisko spokrewnionej z panujÄ…cÄ… dynastiÄ…, tym bardziej że jej ojciec Marek Waleriusz Messala należaÅ‚ do kuzynów Klaudiusza”2. Wybór przez Klaudiusza Messaliny na małżonkÄ™ miaÅ‚ wiÄ™c przede wszystkim uzasadnienie rodzinne. WychodzÄ…c za mąż Messalina byÅ‚a bardzo mÅ‚odÄ… dziewczynÄ…, liczÄ…cÄ… okoÅ‚o piÄ™tnastu lat, podczas gdy jej mąż byÅ‚ okoÅ‚o trzydzieÅ›ci lat starszy. O jej dzieciÅ„stwie i mÅ‚odoÅ›ci wiemy niewiele.

Åšlub Walerii Messaliny z Klaudiuszem odbyÅ‚ siÄ™ w 39 r. n. e. Z tego zwiÄ…zku na Å›wiat przyszÅ‚o dwoje dzieci: Oktawia i Brytanik. Oktawia urodziÅ‚a siÄ™ w 40 r. n. e. ImiÄ™, które otrzymaÅ‚a miaÅ‚o podkreÅ›lić jej pokrewieÅ„stwo z rodem cesarza Augusta. MajÄ…c kilka miesiÄ™cy zostaÅ‚a zarÄ™czona z Lucjuszem Sylanusem, który towarzyszyÅ‚ jej ojcu w wyprawie do Brytanii, za co otrzymaÅ‚ oznaki tryumfalne. W 48 r. n. e. Klaudiusz oddaÅ‚ jÄ… „za żonÄ™ swemu pasierbowi, Neronowi, choć byÅ‚a już zarÄ™czona z Sylanusem”3. Natomiast Brytanik urodziÅ‚ siÄ™ w 41 r. n. e. w dwudziestym dniu panowania swojego ojca. Klaudiusz polecaÅ‚ go „gorliwie żoÅ‚nierstwu, jeszcze gdy byÅ‚ maleÅ„ki, na zebraniach wojskowych, obnoszÄ…c go na rÄ™kach. Stale polecaÅ‚ na widowiskach, trzymajÄ…c na kolanach albo przed sobÄ…. PrzyłączaÅ‚ siÄ™ do okrzyków publicznoÅ›ci życzÄ…cej jego synowi wszelkiego dobra”4.

21 stycznia 41 r. n. e., po upadku Kaliguli, nowym cesarzem rzymskim zostaÅ‚ wybrany Klaudiusz. Tym samym Waleria Messalina staÅ‚a siÄ™ cesarzowÄ…. Zmiana pozycji spoÅ‚ecznej, oraz statusu majÄ…tkowego w znaczÄ…cy sposób wpÅ‚ynęła na życie osobiste Messaliny. Jako cesarzowa dopuÅ›ciÅ‚a siÄ™ wielu zbrodni „czy to dla pieniÄ™dzy lub posiadÅ‚oÅ›ci, czy to z zemsty lub zawiÅ›ci”5. Jej życie wypeÅ‚nione byÅ‚o okrucieÅ„stwem, oraz rozpustÄ…, gdyż Waleria Messalina bardzo chÄ™tnie odgrywaÅ‚a role prostytutki. O jej ekscesach krążyÅ‚y już za jej życia legendy.

Peder Severin Krøyer, Messalina

Jej mąż – Klaudiusz, dÅ‚ugo pozostawaÅ‚ pod jej wpÅ‚ywem przymykajÄ…c oczy na jej nieprawoÅ›ci, nieÅ›wiadom ich zupeÅ‚nie. WynikaÅ‚o to z tego, że jako małżonek oddaÅ‚ siÄ™ żonie i wyzwoleÅ„com, jak twierdzi Swetoniusz, na wÅ‚asność i „postÄ™powaÅ‚ nie jak wÅ‚adca, lecz jak sÅ‚uga, rozdzielajÄ…c szczodrze godnoÅ›ci, armie, uÅ‚askawienie kary, wedle korzyÅ›ci każdego z nich lub nawet osobistej życzliwoÅ›ci, albo zachcianki. Przeważnie dziaÅ‚o siÄ™ to poza jego plecami, bez jego upoważnienia”6.

Będąc cesarzową Waleria Messalina otrzymała specjalne przywileje. Niektóre miasta greckie wybijały monety z jej podobizną, oddając jej w ten sposób honor. Miała prawo do używania w mieście specjalnego dwukołowego powozu, oraz przywilej zasiadania w pierwszych rzędach widowni teatru.

Messalina, co nie ulega żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, należaÅ‚a do najbardziej lubieżnych i zbrodniczych kobiet wÅ›ród cesarzowych rzymskich. PrzyczyniÅ‚a siÄ™ bezpoÅ›rednio lub poÅ›rednio do Å›mierci wielu osób. Jej ataki byÅ‚y wymierzone nie tylko w kobiety, ale również w mężczyzn. Morderstwa, których siÄ™ dopuÅ›ciÅ‚a w znacznym stopniu wiÄ…zaÅ‚y siÄ™ również z intrygami politycznymi w Å›rodowisku dworskim. Sama Messalina, jak podajÄ… nam źródÅ‚a nie miaÅ‚a wielkich ambicji, oraz zdolnoÅ›ci politycznych. Jedyne o co siÄ™ sama staraÅ‚a to utrzymanie swojej pozycji i zapewnienie jak najlepszej przyszÅ‚oÅ›ci dla swojego syna Brytanika. Potwierdza nam to Tacyt, który tak pisze o nasÅ‚aniu przez MessalinÄ™ morderców na synka Agrypiny MÅ‚odszej – Nerona, którego popularność wÅ›ród ludu rzymskiego byÅ‚a wiÄ™ksza niż jej syna Brytanika. „Kiedy wiÄ™c Klaudiusz na igrzyskach cyrkowych zasiadaÅ‚, przy czym szlachecka młódź konno zabawÄ™ trojaÅ„skÄ… zaczęła, a wÅ›ród niej Brytanik, syn cesarza, i Lucjusz Domicjusz, który później przez adopcjÄ™ panowanie i przydomek Nerona otrzymaÅ‚ – żywiej objawiajÄ…cÄ… siÄ™ dla Domicjusza życzliwość ludu uważano za przepowiedniÄ™. KrążyÅ‚a też pogÅ‚oska, że przy jego kolebce smoki, niby straż peÅ‚niÄ…c, byÅ‚y obecne – bajeczne to i do postronnych cudów upodobnione opowieÅ›ci; wszak on sam, który bynajmniej uwÅ‚aczać sobie nie myÅ›laÅ‚, o jednym tylko widzianym w sypialni wężu zwykÅ‚ byÅ‚ opowiadać”7.

Kolejnymi jej ofiarami byÅ‚y kobiety, dwie boskie Julie, które byÅ‚y krewnymi jej męża Klaudiusza. PierwszÄ… z nich byÅ‚a Julia Liwilla, najmÅ‚odsza córka Germanika, siostra Kaliguli, żona M. Winicjusza. JÄ… to „zgubiÅ‚a uroda, oraz to, że zdaniem cesarzowej nie okazywaÅ‚a jej należnego szacunku; a także zbyt czÄ™ste rozmowy z Klaudiuszem”8. Messalina doprowadziÅ‚a najpierw do jej wygnania na wyspÄ™ PandateriÄ™, podajÄ…c jako zarzut cudzołóstwo z SenekÄ…. Z wygnania tego zostaÅ‚a odwoÅ‚ana na samym poczÄ…tku pryncypatu Klaudiusza. NiedÅ‚ugo cieszyÅ‚a siÄ™ jednak wolnoÅ›ciÄ…, gdyż na życzenie Messaliny zostaÅ‚a powtórnie zesÅ‚ana na PandateriÄ™, gdzie zostaÅ‚a zamordowana. „Dziewczyna umierajÄ…c miaÅ‚a niewiele ponad 20 lat”9. DrugÄ… ofiarÄ… pomówieÅ„, intryg i oszczerstw Messaliny byÅ‚a Julia, córka Druzusa Cezara i Liwilli, siostry Klaudiusza, wnuczka Tyberiusza. Na jej życzenie zamordowaÅ‚ jÄ… Klaudiusz w 43 r. n. e. Potwierdzenie tych informacji znajdujemy również u Tacyta, który pisze, że Klaudiusz „kazaÅ‚ zabić Appiusza Sylana, ojca swego ziÄ™cia, oraz Julie, jednÄ… – córkÄ™ Druzusa, drugÄ… – córkÄ™ Germanika, obie na podstawie mglistych poszlak nie dawszy żadnej możliwoÅ›ci obrony. KazaÅ‚ zamordować także Gn. Pompejusza, męża starszej córki, oraz Sylana, narzeczonego mÅ‚odszej”10.

Waleria Messalina nie oszczędzała w swoich knowaniach, intrygach i oszczerstwach także mężczyzn. Szczególnie tych którzy narazili się jej odmową usług erotycznych, oraz takich których majątku i posiadłości pożądała.

Jednym z nich byÅ‚ Gajusz Appiusz Sylanus. Mężczyzna o niezwykÅ‚ej urodzie, polityk rzymski, pochodzÄ…cy z bardzo dobrej rodziny, konsul, który spodobaÅ‚ siÄ™ cesarzowej, a tym samym staÅ‚ siÄ™ kolejnÄ… jej ofiarÄ…. Sylanus jednak okazaÅ‚ siÄ™ nieczuÅ‚y na jej zaloty, czego cesarzowa nie przyjmowaÅ‚a do wiadomoÅ›ci. W zwiÄ…zku z tym zostaÅ‚ odwoÅ‚any przez Klaudiusza z namiestnictwa Hiszpanii w celu poÅ›lubienia matki Messaliny – Domicji Lepidy. Kiedy to nie pomogÅ‚o Messalina i wpÅ‚ywowy na dworze Klaudiusza wyzwoleniec Narcyz, postanowili zgubić Sylanusa. Razem we dwoje uÅ‚ożyli plan, aby zastraszyć cesarza, którego „najmniejsze podejrzenie lub najbÅ‚ahsze oskarżenie wprawiaÅ‚o w straszliwy niepokój, który z kolei pobudzaÅ‚ go do obrony swej osoby lub do zemsty”11. Kiedy plan byÅ‚ dopracowany w każdym szczególe, przystÄ…piono do jego szybkiej realizacji. „Narcyz przed Å›witem wtargnÄ…Å‚ do sypialni swego pana, jakby rażony piorunem, zapewniajÄ…c, że we Å›nie widziaÅ‚, iż Appiusz morduje cesarza. Ona zaÅ› niby zdumiona powiedziaÅ‚a wówczas, że także już od kilku nocy taka wÅ‚aÅ›nie zjawa staje jej przed oczyma we Å›nie. Wnet potem (co już z góry byÅ‚o umówione – V.F.-Åš.) oznajmiono nagÅ‚e przybycie Appiusza, któremu poprzedniego dnia polecili siÄ™ zjawić na termin. Klaudiusz sÄ…dzÄ…c, że sen siÄ™ sprawdza natychmiast, rozkazaÅ‚ go z miejsca zatrzymać i zabić. NastÄ™pnego dnia nie zawahaÅ‚ siÄ™ Klaudiusz przedstawić przebiegu sprawy w senacie i dziÄ™kować wyzwoleÅ„cowi, że nawet we Å›nie czuwa nad jego ocaleniem”12.

Z kolei Marek Winicjusz, dwukrotny konsul, wywołał nienawiść Messaliny swą oziębłością. Został z jej polecenia otruty. Natomiast prefekt pretorianów Katonius Justus zginął, ponieważ Messalina obawiała się, by nie ujawnił Klaudiuszowi prawdy o tym co dzieje się w pałacu.

Wyczyny erotyczne Walerii Messaliny sÄ… bardzo dobrze poÅ›wiadczone. Lista jej kochanków, znanych z imienia i nazwiska jest dÅ‚uga. „WedÅ‚ug satyry VI Juwenalisa (w.115-132) miaÅ‚a ona po kryjomu wymykać siÄ™ z paÅ‚acu i w domu rozpusty pod imieniem Lyciska przyjmować przygodnych goÅ›ci. Pliniusz Starszy (X 172) przypisuje jej nawet rywalizacjÄ™ z zawodowymi prostytutkami i zdobywanie pierwszego miejsca”13.

Waleria Messalina byÅ‚a kobietÄ… o niezwykÅ‚ej urodzie, ale nie byÅ‚a kobietÄ… adorowanÄ…. Sama wyszukiwaÅ‚a sobie kochanków, których nastÄ™pnie zmuszaÅ‚a do ulegÅ‚oÅ›ci i posÅ‚uszeÅ„stwa. Jedynie Swetoniusz w swoim żywocie Witeliusza pisze, że jego ojciec byÅ‚ mężczyznÄ… zakochanym w Walerii Messalinie. Kwintus, bo o nim jest tu mowa, byÅ‚ bliskim przyjacielem Klaudiusza, który chcÄ…c mu siÄ™ zasÅ‚użyć „wszelkimi sposobami, uprosiÅ‚ MessalinÄ™, aby w drodze szczególnej Å‚aski pozwoliÅ‚a mu zdejmować sobie obuwie ze stóp. Ukradkiem Å›ciÄ…gnÄ…wszy jej prawy sandaÅ‚ek, nosiÅ‚ go stale miÄ™dzy togÄ… a tunikÄ…, niekiedy caÅ‚ujÄ…c”14. Uczucia tego nie odwzajemniaÅ‚a jednak w ogóle Messalina.

Ulubioną rozrywką Messaliny były orgie zbiorowe, do których udziału zmuszała wszystkie kobiety w swoim otoczeniu, a w szczególności te, które były zamężne. Ich mężowie byli współuczestnikami, albo widzami zabaw cesarzowej.

Tych, którzy brali w nich udział Messalina wynagradzała licznymi zaszczytami i nagrodami. Z kolei niechętnych do udziału w nich czekała zemsta Messaliny, utrata pozycji na dworze, a czasem i życia.

Waleria Messalina pracowaÅ‚a także w domu publicznym, gdzie „jako cesarzowa pokazywaÅ‚a siÄ™ nocÄ… publicznie w burdelu z ufarbowanymi na blond wÅ‚osami i odsÅ‚oniÄ™tymi piersiami pomalowanymi na zÅ‚oty kolor”15. CzÄ™sto wychodziÅ‚a stamtÄ…d na koÅ„cu, jako ostatnia, a zarazem smutna, ponieważ prawie zawsze byÅ‚a niezaspokojona. Cesarzowa handlowaÅ‚a czym mogÅ‚a, wszystko wedÅ‚ug niej byÅ‚o na sprzedaż, zarówno urzÄ™dy, wyroki sÄ…dowe, jak i obywatelstwo rzymskie. Ekscesy erotyczne, których dopuszczaÅ‚a siÄ™ w tym czasie żona Klaudiusza byÅ‚y wyzwoleÅ„com na rÄ™kÄ™, ponieważ mogli jÄ… szantażować. W taki oto sposób cesarz zostaÅ‚ odgrodzony „od bieżących wydarzeÅ„ paÅ‚acowych murem zmowy i milczenia”16.

W pewnym jednak momencie rozzuchwalona swojÄ… bezkarnoÅ›ciÄ… Waleria Messalina, popeÅ‚niÅ‚a duży błąd o znaczeniu politycznym. Jego skutki okazaÅ‚y siÄ™ dla niej samej tragiczne. Nowym kochankiem Messaliny zostaÅ‚ Gajusz Syliusz. To wÅ‚aÅ›nie do niego „takÄ… zapÅ‚onęła namiÄ™tnoÅ›ciÄ…, że JuniÄ™ SylanÄ™, szlachetnie urodzonÄ… niewiastÄ™, z małżeÅ„stwa z nim wyparÅ‚a i gacha wyłącznie dla siebie zagrabiÅ‚a”17. Oboje kochankowie nie kryli siÄ™ ze swoim uczuciem, które w bardzo krótkim czasie przerodziÅ‚o siÄ™ w skandal. Messalina bowiem, „nie ukradkiem, lecz z licznÄ… Å›witÄ… w domu go odwiedza, lgnie do niego, ilekroć z domu wychodzi, hojnie obdarza go bogactwami i zaszczytami; w koÅ„cu, jak gdyby stanowisko cesarza na niego już przeszÅ‚o, niewolników, wyzwoleÅ„ców i całą okazaÅ‚ość cesarskÄ… u gacha oglÄ…dano”18.

Syliusz, który byÅ‚ wówczas mÅ‚odym senatorem zdawaÅ‚ sobie sprawÄ™ ze skandalu i niebezpieczeÅ„stwa. BaÅ‚ siÄ™ też „pewnej zguby w razie jego odmowy i niejakiej nadziei, że go nie wykryjÄ…, a zarazem wobec wielkich nagród to uważaÅ‚ za pociechÄ™, że mógÅ‚ oczekiwać przyszÅ‚oÅ›ci, a teraźniejszoÅ›ci używać”19. ObserwujÄ…c jak „Messalina, której uprzykrzyÅ‚y siÄ™ Å‚atwe miÅ‚ostki, staczaÅ‚a siÄ™ już ku nieznanym rozpustom”20, Syliusz postanowiÅ‚ wziąć sprawy w swoje rÄ™ce i dziaÅ‚ać. ZaproponowaÅ‚ Messalinie małżeÅ„stwo, „czy to, że fatalny szaÅ‚ go ogarnÄ…Å‚, czy że wobec grożących mu niebezpieczeÅ„stw w samym ich urzeczywistnieniu widziaÅ‚ ratunek”21. LiczyÅ‚ na to, że uda mu siÄ™ przejąć wÅ‚adzÄ™. PoÅ›lubiajÄ…c MessalinÄ™, widziaÅ‚ siebie u jej boku nie tylko jako męża, ale przede wszystkim jako przyszÅ‚ego cesarza. NastÄ™pnie obiecaÅ‚ jej, że adoptuje Brytannika, a ona sama „zachowa tÄ™ samÄ… wÅ‚adzÄ™, a nadto bÄ™dzie bezpieczna, jeżeli uprzedzÄ… Klaudiusza, który o ile niebaczny jest zasadzek, o tyle do gniewu jest skory”22. PoczÄ…tkowo cesarzowa odniosÅ‚a siÄ™ do jego planu chÅ‚odno. Nie myÅ›laÅ‚a o mężobójstwie i intrygach politycznych, chciaÅ‚a natomiast przyjemnoÅ›ci i rozkoszy, nie żeby Messalina „męża kochaÅ‚a, lecz z obawy, aby Syliusz posiadÅ‚szy najwyższÄ… wÅ‚adzÄ™ nie wzgardziÅ‚ cudzoÅ‚ożnicÄ… i pochwalanej

w niebezpieczeÅ„stwie zbrodni wnet sÅ‚uszna miarÄ… nie oceniÅ‚”23. Ostatecznie po namyÅ›le przyjęła propozycjÄ™ Syliusza, ponieważ „gwaÅ‚townie pożądaÅ‚a nazwy małżonki z powodu ogromu niesÅ‚awy, w której ludzie nie majÄ…cy już nic do stracenia ostatecznej szukajÄ… rozkoszy. Nie czekaÅ‚a też dÅ‚użej jak tylko na wyjazd Klaudiusza do Ostii, gdzie miaÅ‚ zÅ‚ożyć ofiarÄ™, i odbyÅ‚a swe zaÅ›lubiny z wszystkimi zwykÅ‚ymi ceremoniami”24. WystÄ™pek Messaliny byÅ‚ jak na tamte czasy wydarzeniem nieprawdopodobnym – cesarzowa popeÅ‚niÅ‚a bowiem bigamie. Strach padÅ‚ na wszystkich, każdy czuÅ‚ siÄ™ zagrożony. „Przede wszystkim ci, którzy mieli w rÄ™ku wÅ‚adzÄ™ i obawiali siÄ™ skutków możliwego przewrotu, już nie rozmawiali o tym potajemnie, lecz otwarcie szemrali, że póki aktor Å‚ożu cesarza urÄ…gaÅ‚, wyrzÄ…dzano mu wprawdzie przez to zniewagÄ™, lecz daleka byÅ‚a jeszcze jego zguba: teraz jednak mÅ‚ody czÅ‚owiek ze szlachty, o dostojnym wyglÄ…dzie i żywym umyÅ›le, on na którego czeka konsulat, do wyższych gotuje siÄ™ nadziei; boć nie jest rzeczÄ… tajnÄ…, co po takim ożenku pozostawaÅ‚oby mu uczynić”25.

Tymczasem cesarz przebywaÅ‚ w Ostii, a jego pobyt przedÅ‚użaÅ‚ siÄ™. Wystraszeni wyzwoleÅ„cy postanowili przystÄ…pić natychmiast do dziaÅ‚ania. „SÄ…dzili, że gdyby wskutek potwornoÅ›ci zarzutu zdoÅ‚ali uzyskać nad nim przewagÄ™, można by obalić MessalinÄ™, którÄ… by pierwej potÄ™piono, nim by jÄ… pod sÄ…d oddano; lecz byÅ‚oby trudne gdyby miano wysÅ‚uchać jej obrony; trudność zarazem tkwi w tym, że jego uszy nawet wobec jej zeznaÅ„ musiaÅ‚yby być zamkniÄ™te”26. Narcyz – zausznik Messaliny wysÅ‚aÅ‚ do cesarza dwie naÅ‚ożnice, „z którymi Klaudiusza łączyÅ‚ najczÄ™stszy stosunek”27, aby przekazaÅ‚y mu informacje o owym Å›lubie. Narcyzowi udaÅ‚o siÄ™ tego dokonać, ponieważ przekupiÅ‚ je prezentami i obietnicami, „przy czym czyniÅ‚ im widoki na wiÄ™ksze wpÅ‚ywy po obaleniu małżonki cesarza”28. JednÄ… z naÅ‚ożnic byÅ‚a Kalpurnia, która podczas „tajemnej schadzki z cesarzem zaraz przypadÅ‚a mu do nóg i gÅ‚oÅ›no zawoÅ‚aÅ‚a: „Messalina wyszÅ‚a za Syliusza”29. Potem sam Narcyz wezwany przez Klaudiusza potwierdziÅ‚ te informacje, mówiÄ…c: „jeÅ›li szybko nie bÄ™dziesz dziaÅ‚aÅ‚, to nowy małżonek miasto posiÄ…dzie”30. Przerażony takim obrotem sprawy Klaudiusz natychmiast postanowiÅ‚ wyruszyć w drogÄ™ powrotnÄ… do Rzymu. „Jest rzeczÄ… stwierdzonÄ…, że Klaudiusza taka dopadÅ‚a trwoga, iż raz po raz zapytywaÅ‚, czy on jeszcze wÅ‚ada paÅ„stwem, czy Syliusz jest jeszcze prywatnym czÅ‚owiekiem?”31.

WedÅ‚ug Swetoniusza Klaudiusz po otrzymaniu wiadomoÅ›ci o Å›lubie swojej żony „wyrzekÅ‚ siÄ™ gwaÅ‚townej namiÄ™tnoÅ›ci do Messaliny nie tyle z oburzenia na zniewagi, jakich siÄ™ wzglÄ™dem niego dopuszczaÅ‚a, ile z obawy przed niebezpieczeÅ„stwem. Mianowicie przypuszczaÅ‚, że jej kochankowi, Syliuszowi, może przypaść wÅ‚adza cesarska.

W drodze powrotnej z Ostii do Rzymu towarzyszył Klaudiuszowi cały czas Narcyz. Nie opuszczał cesarza ani przez chwilę, obawiając się, że jeżeli dojdzie do spotkania z Messaliną – ta zdoła wyprosić i uzyskać przebaczenie u męża.

Eugène Cyrille Brunet,  Messalina
Autor: Caroline Léna Becker | Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

W tym samym czasie, „Messalina bardziej niż kiedykolwiek w zbytkach wyuzdana, gdy jesieÅ„ swÄ… peÅ‚niÄ™ osiÄ…gnęła, urzÄ…dza w paÅ‚acu scenÄ™ z winobrania: tÅ‚oczÄ… prasy, w kadziach przelewa siÄ™ wino. Kobiety przepasane skórami podskakiwaÅ‚y przy tym jak skÅ‚adajÄ…ce ofiarÄ™ albo szalejÄ…ce bachantki; ona sama z rozpuszczonymi wÅ‚osami i potrzÄ…sajÄ…ca tyrsem, a obok niej bluszczem uwieÅ„czony Syliusz – mieli na nogach koturny, podrzucali gÅ‚owami, dokoÅ‚a zaÅ› rozbrzmiewaÅ‚y sproÅ›ne Å›piewy chóru”32. Podczas tej zabawy, jak podajÄ… nam źródÅ‚a, jeden z goÅ›ci Wettiusz Walens z gÅ‚upoty i dla zabawy wspiÄ…Å‚ siÄ™ na drzewo. Kiedy spytano go co tam widzi, odpowiedziaÅ‚: „GroźnÄ… burzÄ™ od strony Ostii”33, a ta rzeczywiÅ›cie nadchodziÅ‚a. „Prawdziwi zewszÄ…d goÅ„cy, donoszÄ…, że Klaudiusz wie o wszystkim i zbliża siÄ™ do zemsty gotowy”34. WieÅ›ci te sprawiÅ‚y, że wszyscy momentalnie siÄ™ rozpierzchli, „Messalina idzie do ogrodów Lukullusa, a Syliusz, nie chcÄ…c siÄ™ zdradzić z obawÄ…, do swoich obowiÄ…zków na forum”35. Reszta uczestników zabawy uciekaÅ‚a gdzie tylko mogÅ‚a, zamykajÄ…c siÄ™ w domach, lub innych kryjówkach. Lecz kiedy zjawili siÄ™ setnicy, zaczÄ™li ich wyciÄ…gać, nakÅ‚adać im wiÄ™zy, by jak najszybciej trafili przed oblicze cesarza.

JedynÄ… nadziejÄ… na ten czas byÅ‚o dla Messaliny wyjÅ›cie naprzeciw Klaudiuszowi i spotkanie siÄ™ z nim twarzÄ… w twarz, czym sobie już nie raz pomagaÅ‚a. RozkazaÅ‚a także wyprowadzić na drogÄ™ do Ostii dzieci: Brytanika i OktawiÄ™, bÅ‚agajÄ…c jednoczeÅ›nie jednÄ… z najstarszych westalek – WibidiÄ™, aby siÄ™ za niÄ… wstawiÅ‚a. Messalina sama zaÅ› „w towarzystwie trzech tylko osób – tak nagle nastÄ…piÅ‚o jej osamotnieni – przebyÅ‚a pieszo caÅ‚e miasto, nastÄ™pnie wsiadÅ‚szy na wóz, na którym wywozi siÄ™ Å›mieci z ogrodów, wyjechaÅ‚a na drogÄ™ do Ostii; nikt jej nie okazywaÅ‚ współczucia, ponieważ szkarada wystÄ™pków wzięła nad nim górÄ™”36.

WyzwoleÅ„cy, dowiedziawszy siÄ™ o zamiarach Messaliny i chÄ™ci jej spotkania z Klaudiuszem postanowili dziaÅ‚ać i nie dopuÅ›cić do tego. „Narcyz, wziÄ…wszy do pomocy tych, którzy podzielali jej obawÄ™, zapewnia Cezara, że nie ma innej nadziei, aby go ocalić, chyba, że wÅ‚adzÄ™ nad żoÅ‚nierzami w tym jednym dniu przeniesie na któregoÅ› z wyzwoleÅ„ców, i ofiaruje siÄ™ sam jÄ… przejąć”37. Kiedy Messalina zbliżyÅ‚a siÄ™ do cesarza woÅ‚ajÄ…c, aby jÄ… wysÅ‚uchaÅ‚, jako matkÄ™ Brytanika i Oktawii, wtedy zagÅ‚uszyÅ‚ jÄ… Narcyz, „przypominajÄ…c Syliusza i zaÅ›lubiny i podaÅ‚ równoczeÅ›nie Cezarowi memoriaÅ‚ zawierajÄ…cy spis jej rozpust, aby jego wzrok odciÄ…gnąć”38. W momencie wkroczenia Klaudiusza „do stolicy, chciano ukazać mu wspólne z MessalinÄ… dzieci, lecz Narcyz kazaÅ‚ je oddalić”39. NastÄ™pnie wraz z cesarzem Narcyz udaÅ‚ siÄ™ do koszar pretorianów, gdzie Klaudiusz zwoÅ‚aÅ‚ zebranie. Podczas tego zebrania cesarz oÅ›wiadczyÅ‚, że „ponieważ dotychczas nie udajÄ… mu siÄ™ małżeÅ„stwa, pozostanie na przyszÅ‚ość w celibacie; jeÅ›li nie wytrwa, mogÄ… go przebić wÅ‚asnymi

rÄ™koma”40. Później przystÄ…piÅ‚ do osÄ…du i wymierzenia kary wszystkim schwytanym winowajcom. „Zawleczony przed trybunaÅ‚, Syliusz nie próbowaÅ‚ ani siÄ™ bronić, ani zyskać na czasie: prosiÅ‚ tylko o przyÅ›pieszenie wyroku Å›mierci; z tÄ… samÄ… statecznoÅ›ciÄ… prosili o to także inni dostojni rycerze rzymscy”41. ProÅ›bÄ™ Syliusza speÅ‚niono, a wyrok wykonano na nim natychmiast. Inni także nie stawiali oporu i dzielnie poszli z nim na stracenie. Jedynym, który prosiÅ‚ i bÅ‚agaÅ‚ o litość byÅ‚ Mnester, aktor o niebywaÅ‚ej urodzie, którego Messalina wczeÅ›niej z wielkim trudem zmusiÅ‚a do ulegÅ‚oÅ›ci jej żądzom. Mnester „rozdarÅ‚szy szaty woÅ‚aÅ‚ bez ustanku na Klaudiusza, aby patrzyÅ‚ na Å›lady rózg i przypomniaÅ‚ sobie wÅ‚asne sÅ‚owa, w których kazaÅ‚ mu być ulegÅ‚ym woli Messaliny: inni za podarki lub wielkie nadzieje, a on z koniecznoÅ›ci Å›ciÄ…gnÄ…Å‚ na siebie winÄ™; a nikt inny nie musiaÅ‚by pierwej niż on zginąć, gdyby Syliusz paÅ„stwem zawÅ‚adnÄ…Å‚”42. SÅ‚owa Syliusza wzruszyÅ‚y cesarza. I może nawet byÅ‚by siÄ™ uratowaÅ‚ od kary, lecz Narcyz i inni wyzwoleÅ„cy „wpÅ‚ynÄ™li na niego, aby po zesÅ‚aniu na Å›mierć tylu dostojnych mężów nie oszczÄ™dzaÅ‚ aktora; nie stanowi to żadnej różnicy – mówili – czy z wÅ‚asnej woli, czy też z koniecznoÅ›ci tak ciężko zawiniÅ‚”43. Wielu współwinnych zbrodni Messaliny wówczas zginęło. Ona sama „przebywajÄ…c w parku Lukullusa, przedÅ‚użaÅ‚a swe życie, ukÅ‚adaÅ‚a supliki, nie bez resztek nadziei, a czasami przystÄ™pów gniewu:tak wielka byÅ‚a jej duma w ostatnich chwilach życia”44. Tymczasem Klaudiusz wróciÅ‚ do paÅ‚acu, gdzie „udobruchawszy siÄ™ wczeÅ›niej podanÄ… ucztÄ…, skoro mu wino poszÅ‚o do gÅ‚owy, każe pójść i oznajmić niebodze – bo tego, jak powiadajÄ…, użyÅ‚ wyrazu – aby nazajutrz stawiÅ‚a siÄ™ w celu swej obrony”45. Przerażony takim obrotem sprawy Narcyz „szybko wybiega i poleca setnikom oraz trybunowi, który sÅ‚użbÄ™ odbywaÅ‚, speÅ‚nić egzekucjÄ™: tak każe cesarz”46. Ci natychmiast udali siÄ™ do ogrodów Lukullusa, gdzie nadal przebywaÅ‚a Messalina. Zastali jÄ… leżącÄ… na ziemi, obok niej siedziaÅ‚a jej matka Lepida, która radziÅ‚a córce, „aby na siepacza nie czekaÅ‚a: życie jej przeszÅ‚o – mówiÅ‚a – i tylko jeszcze przyzwoitej Å›mierci szukać powinna. Lecz w tej duszy zepsutej rozpustÄ… nie byÅ‚o żadnego poczucia honoru”47. Trybun podczas caÅ‚ego tego zajÅ›cia milczaÅ‚, natomiast wyzwoleniec „Å‚ajaÅ‚ jÄ… wielu obelżywymi i godnymi niewolnika sÅ‚owy”48. Dopiero wtedy Messalina zrozumiaÅ‚a swojÄ… dolÄ™ i przejrzaÅ‚a na oczy. Wyjęła „puginaÅ‚, a kiedy go daremnie już to do gardÅ‚a, już to do piersi drżącÄ… rÄ™kÄ… zbliżaÅ‚a, przebiÅ‚ jÄ… trybun pchniÄ™ciem miecza. ZwÅ‚oki pozostawiono matce”49. O Å›mierci Messaliny doniesiono najszybciej jak to byÅ‚o możliwe Klaudiuszowi, który w tym czasie ucztowaÅ‚. Nie powiedziano mu „jednak wyraźnie, czy z wÅ‚asnej, czy z cudzej rÄ™ki”50 zginęła. Cesarz sam również nie zadawaÅ‚ żadnych pytaÅ„. Nawet w dniach nastÄ™pnych „nie objawiaÅ‚ nienawiÅ›ci, radoÅ›ci, gniewu, smutku, sÅ‚owem żadnego

uczucia ludzkiego, ani kiedy widziaÅ‚ radość wÅ›ród oskarżycieli, ani kiedy patrzyÅ‚ na smutek swych dzieci”51. Inaczej przedstawia to Swetoniusz, który pisze, że „po wykonaniu wyroku Å›mierci na Messalinie, gdy zasiadÅ‚ do stoÅ‚u, zaraz zapytaÅ‚, „dlaczego pani nie przychodzi?”52.

W tych ciężkich chwilach, tuż po Å›mierci Messaliny, przyszedÅ‚ z pomocÄ… cesarzowi senat, który dopomógÅ‚ mu zapomnieć o jej Å›mierci. WydaÅ‚ on bowiem uchwałę, „aby imiÄ™ jej i wizerunki usunąć z prywatnych i publicznych miejsc”53. Waleria Messalina byÅ‚a bowiem pierwszÄ… cesarzowÄ… rzymskÄ…, którÄ… skazano za zbrodnie i liczne wystÄ™pki erotyczne na niepamięć.

Autor: Violetta Fułat- Światowska
Przypisy
  1. I. Bieżuńska – Małowist, Kobiety antyku. Talenty, ambicje, namiętności, Warszawa 1993, s. 217.
  2. A. Krawczuk, Poczet cesarzowych Rzymu, Warszawa 1998, s.48.
  3. Swetoniusz, Boski Klaudiusz 27.
  4. Tamże.
  5. Bieżuńska – Małowist, s.218.
  6. Swetoniusz, Boski Klaudiusz 29.
  7. Tacyt, Dzieła, tłum S. Hammer, Warszawa 1957, XI 11.
  8. Krawczuk, s. 49.
  9. Tamże.
  10. Swetoniusz, Boski Klaudiusz 29.
  11. Swetoniusz, Boski Klaudiusz 37.
  12. Tamże.
  13. Bieżuńska – Małowist, s. 219.
  14. Swetoniusz, Witeliusz 2.
  15. A. Demandt, Prywatne życie cesarzy rzymskich, przeł. B. Tarnas, Gdynia 1997, s. 17.
  16. Krawczuk, s.51.
  17. Tacyt XI 12.
  18. Tamże.
  19. Tamże.
  20. Tacyt, XI 26.
  21. Tamże.
  22. Tamże.
  23. Tamże.
  24. Tacyt, XI 27.
  25. Tacyt, XI 28.
  26. Tamże.
  27. Tacyt, XI 29.
  28. Tamże.
  29. Tacyt, XI 30.
  30. Tamże.
  31. Tacyt, XI 31.
  32. Tamże.
  33. Tamże.
  34. Tacyt, XII 32.
  35. Tamże.
  36. Tamże.
  37. Tacyt, XI 33.
  38. Tacyt, XI 34.
  39. Tamże.
  40. Swetoniusz, Boski Klaudiusz 26.
  41. Tacyt, XI 35.
  42. Tacyt, XI 36.
  43. Tamże.
  44. Tacyt, XI 37.
  45. Tamże.
  46. Tamże.
  47. Tamże.
  48. Tamże.
  49. Tacyt, XI 38.
  50. Tamże.
  51. Tamże.
  52. Swetoniusz, Boski Klaudiusz 39.
  53. Tacyt, XI 38.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz siÄ™ do newslettera!

Zapisz siÄ™ do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów