Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Flawia Domitilla

(przed 20 - przed 69 n.e.)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Flawia Domitilla
Zdjęcie: DK-National Aggregation Service / Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication.

Flawia Domitilla (przed 20 – przed 69 n.e.) była żoną Wespazjana, matką dynastii Flawiuszy i następców: Tytusa oraz Domicjana. Wywodziła się z miasta Ferentium w środkowej Italii. Jej ojciec Flawiusz Liberalis był skromnym urzędnikiem. Niektóre źródła podają nawet, że skrybą. Sama Domitilla została zmuszona, aby kilkukrotnie udowadniać swoje wolne urodzenie i rzymskie obywatelstwo.

Legenda mówi, że była kochanką jednego z afrykańskich książąt. Bardziej prawdopodobne, że mieszkała w rezydencji ekwity nazwiskiem Statilius Capella. Swetoniusz podaje, że łączyła ich bliska relacja. Nie jest wiadome, w jakich okolicznościach została wyzwolona ani jak poznała przyszłego cesarza.
Flawia Domitilla była jedyną żoną Wespazjana (9-79 n.e.). Wyszła za niego za mąż najprawdopodobniej w latach 30.

Domitilla i Wespazjan wspólnie dochowali się trójki dzieci – w tym dwóch przyszłych cesarzy Tytusa (39-81 n.e., zdobywcę Jerozolimy) i Domicjana (51-96 n.e., który zasłynął prześladowaniem chrześcijan), a także córki nazwanej po matce Flawia Domitilla. Obie kobiety zmarły jeszcze zanim Wespazjan został w 69 roku cesarzem.

Władca po śmierci żony wrócił do swej poprzedniej miłości, Cenidy (ciekawostką jest, że kobieta była zaufaną wyzwoloną służką Antonii Młodszej, matki cesarza Klaudiusza). Wespazjan nigdy jej nie poślubił, ale traktował z szacunkiem, jakby była jego żoną, co wzbudzało pewne kontrowersje w jego otoczeniu.

Z przekazów wiadomo, że obaj synowie cenili matkę, umieszczali jej wizerunki na monetach.

Autor: Joanna Morgan
Źródła wykorzystane
  • A. Krawczuk Poczet cesarzowych Rzymu

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów