Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Oblężenie Brundyzjum

(49 p.n.e.)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Portret Cezara z Tusculum
Portret Cezara z Tusculum

W 49 roku p.n.e. Juliusz Cezar obległ wojska Pompejusza i jego samego w Brundyzjum, na południu Italii. Gnejusz Pompejusz potrzebował swoich statków, aby móc się ewakuować na Półwysep Bałkański.

Tło wydarzeń

Istnieje wiele różnych wersji historii powstania Brundyzjum. Według Strabona było ono kolonią założoną przez Kreteńczyków. Według mitologii miasto założył legendarny Diomedes. Jedno jest pewne. Brundyzjum zostało założone przez starożytnych Greków (w okresie greckiego panowania nosiło nazwę Brindisi).

Późniejsza nazwa „Brundyzjum” pochodzi od greckiego słowa oznaczającego głowę jelenia. Po wojnach punickich stało się ważnym portem i ośrodkiem handlu. Podczas wojny Rzymu ze sprzymierzeńcami otrzymało rzymskie obywatelstwo i zostało ustanowione przez Sullę „wolnym portem”.

Geneza starcia

Na początku wojny domowej w 49 roku p.n.e. senat nakazał Pompejuszowi bronić Italii przed nadciągającym Cezarem w nadziei, że ten zdoła wygrać nim Cezar wcieli do swej armii dodatkowe legiony. Jednak w Rzymie nie doceniono Cezara.

Nim Pompejusz zdołał zareagować Cezar już przekroczył Rubikon i zbliżył się niebezpiecznie do Rzymu. Pompejusz Wielki zorientował się, że nie zdoła obronić miasta w takiej sytuacji i zdecydował się uciec z Italii do Epiru gdzie zamierzał zebrać lojalne wobec siebie legiony i dopiero wtedy stanąć do walnej bitwy. Uciekając z Rzymu zabrał ze sobą m.in. skarb miasta i dwóch urzędujących konsulów: Lucjusza Korneliusza Lentulusa i Gajusza Klaudiusza Marcellusa. Cezar wbrew przewidywaniom nie zajął miasta tylko ruszył na południe za uciekającym Pompejuszem wciąż zwiększając liczebność swojej armii. Po drodze obległ i ostatecznie zdobył Korfinium.

Popiersia Juliusza Cezara i Pompejusza Wielkiego, głównych polityków rzymskiej sceny politycznej połowy I wieku p.n.e.

Oblężenie

W momencie kiedy Cezar znalazł się pod murami Brundyzjum większość sił Pompejusza – w tym obaj konsulowie opuścili już miasto i popłynęli do Dyrrachium. W mieście pozostał jedynie Pompejusz z dwudziestoma kohortami. Cezar zaczął się obawiać, że Pompejusz zamierza uczynić z Brundyzjum swój przyczółek w Italii podczas gdy on w istocie czekał jedynie na statki mające go zabrać do Dyrrachium.

Aby odciąć miasto od świata zewnętrznego Cezar rozpoczął budowę blokady. Po bokach zatoki nakazał zbudować drewniane mola. Przestrzeń która pozostała pomiędzy nimi została zatarasowana dryfującymi drewnianymi konstrukcjami obsadzonymi przez legionistów. Pompejusz aby odblokować zatokę i umożliwić swojej flocie dostanie się do miasta nakazał zbudować na największych okrętach, które udało się znaleźć w porcie gigantyczne wieże. Wieże te wypełnione żołnierzami Pompejusza wysłano przeciwko blokadzie. Doszło do serii potyczek podczas której ludzie Cezara starali się dokończyć blokadę a ich przeciwnicy im w tym przeszkodzić. Podczas oblężenia Cezar wysłał kilku posłańców do miasta z propozycją rozejmu. Pompejusz odrzucił je wszystkie zasłaniając się tym, że nie mógł podjąć takiej decyzji bez zgody konsulów.

Oblężenie trwało już od dziewięciu dni kiedy do miasta powróciła flota Pompejusza. Udało jej się przełamać blokadę Cezara co umożliwiło przeprowadzenie ewakuacji. W ramach przygotowania do niej Pompejusz nakazał pobudować na ulicach miasta barykady i zatarasować bramy. Zostawił również na murach straż tylną składającą się z łuczników jego armii.

Ostatecznie ewakuacja zakończyła się sukcesem mimo jawnej wrogości ludności miasta, która zasygnalizowała Cezarowi początek ewakuacji. Cezar stanął przed sporym wyzwaniem. Aby zakończyć wojnę musiał natychmiast ruszyć za Pompejuszem. Jednak Cezar nie miał w okolicy statków. Musiałby wezwać okręty z Galii co spowodowałoby zwłokę na jaką nie mógł sobie pozwolić. Toteż zamiast tego zdecydował się uderzyć na Hiszpanię, gdzie znajdowały się wojska lojalne wobec Pompejusza. Rozpoczął tym samym kolejny etap wojny domowej.

Autor: Kacper Walczak
Źródła wykorzystane
  • Juliusz Cezar, O wojnie domowej
  • John Leach, Pompejusz Wielki
  • Steven Saylor, Rubikon
  • William Smith, Dictionary of Roman and Greek Geography

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów