Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Aquilifer, czyli chorąży rzymski

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Aquilifer, czyli chorąży rzymski
Aquilifer, czyli chorąży rzymski | Zdjęcie: Nikolay Zubkov

Aquilifer, czyli chorąży rzymski dzierżący orła należał do grona legionowych podoficerów (principales) i przysługiwał mu podwójny żołd (duplicarius). Cieszył się ogromnym prestiżem i należał do najlepiej chronionych osób w legionie podczas bitwy. Nie tylko niósł najświętszy znak legionu, którego utrata była największym dyshonorem dla jednostki i w pewnej mierze całego Rzymu, ale też prawdopodobnie trzymał pieczę nad kasą legionu. Z tego powodu żołnierze otaczali go szczególną ochroną.

Chorążowie na głowach nosili skóry niedźwiedzi lub lwów albo trudnych do określenia na podstawie płaskorzeźb kotowatych – najpewniej lampartów, gepardów. Mylnie jednak uważa się, że nosili skóry wilków.

Skóry noszono na gołą głowę, ewentualnie na jakiejś czapce lub mniejszym hełmie, którego spod skóry nie było widać.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów