Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Attyla – wódz Hunów

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Eugène Delacroix, Attyla
Eugène Delacroix, Attyla. Obraz nie oddaje prawidłowego uzbrojenia i wyglądu Hunów.

Attyla – władca Hunów, jedna z najważniejszych postaci w dziejach późno-antycznego świata. Wraz z bratem Bledą odziedziczył władzę po swoim stryju – Ruasie. W roku 445 n.e. zabił swego brata na polowaniu, rzekomo myląc go z niedźwiedziem. Został wtedy samodzielnym władcą imperium huńskiego. Cesarstwo wschodniorzymskie w latach 40-tych V wieku zapłaciło Attyli kilkanaście tysięcy funtów złota różnego rodzaju danin i trybutów.

Przygotował także atak na cesarstwo zachodnie, lecz dnia 30 VI 451 roku przegrał na Polach Katalaunijskich (w pobliżu Troyes). Była to jedna z największych bitew w historii Europy. Po tej porażce powrócił na wschód, w następnym roku atakował północną Italię. po czym wrócił do Panonii. Tam też pojął za żonę młodą Ildico. Attyla zmarł nagle w trakcie swojej nocy poślubnej. Jako przyczynę śmierci wymienia się zabójstwo, nadmiar alkoholu lub przyczyny naturalne. Jordanes twierdzi, że Attyla zmarł, gdy nazbyt gorliwie spełniał swoje obowiązki małżeńskie. Pobudzić miał się aż tak bardzo, że puściła mu się krew z nosa. Król, padając pod wpływem alkoholu i uniesienia na łoże miał zasnąć, a następnie udusić się własną krwią. Jordanes kończy swój opis śmierci Attyli słowami: „opilstwo przyniosło haniebny kres wsławionemu przez wojny królowi”1.

Przypisy
  1. Jordanes, Historia Gocka, XLIX
Źródła wykorzystane
  • Michel Rouche, Attyla i Hunowie. Ekspansja barbarzyńskich nomadów, Warszawa 2011

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów