Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

August z Prima Porta

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Posąg Oktawiana z Prima Porta
Posąg Oktawiana z Prima Porta

Tak zwany „August z Prima Porta” to posąg rzymski, który stał w prywatnej willi cesarzowej Liwii w Prima Porta, pod Rzymem. Jest to prawdopodobnie przedstawienie pośmiertne cesarza, na co wskazują jego gołe stopy – nagość symbolizowała śmierć przedstawionej osoby, jednak nie zdecydowano się cesarza walczącego o odnowę obyczajów rzymskich przedstawić w takiej formie, zwłaszcza niedługo po jego śmierci. Zastosowano za to zasadę pars pro toto – dosł. „część za całość” – nagie stopy miały symbolizować nagość całego ciała.

U nóg Augusta znajduje się Kupidyn ujeżdżający delfina. Jest to mityczne powiązanie Oktawiana z boginią Wenus (matką Kupidyna), za pośrednictwem jego przybranego ojca Juliusa Cezara.

Niezwykle interesująca jest również dekoracja zbroi Augusta. Upamiętnia ona ważne dla dziejów Rzymu wydarzenia polityczne – odzyskanie z rąk Partów chorągwi legionowych, utraconych przez Krassusa w 53 r. p.n.e. W centrum widzimy Parta i Rzymianina, który z rąk barbarzyńcy odbiera chorągiew z orłem.

Na szczycie zbroi widzimy personifikację boga niebios, rozciągającego płachtę nieboskłonu, na kwadrydze prawdopodobnie porusza się Słońce – Sol. Na prawo widzimy boginię księżyca – Selene i Eosa, dzierżącego dzbanek, jako symbol porannej rosy.

Na prawo i lewo od przedstawienia głównego widzimy dwóch mężczyzn, prawdopodobnie symbolizujących podbite przez Oktawiana Augusta prowincje. Poniżej przedstawiony został Apollo z instrumentami i Diana z łanią. Na samym dole, w pozycji półleżącej widzimy boginię Ceres z rogiem obfitości.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów