Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Cezar i mobilizacja

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Gajusz Juliusz Cezar
Gajusz Juliusz Cezar

Gajusz Juliusz Cezar zasłynął w przekazach antycznych jako charyzmatyczny wódz i wojownik potrafiący odwrócić losy bitwy. Przykładem takich umiejętności jest chociażby historia przekazana przez Plutarcha z Cheronei.

Mianowicie po tym jak Cezar pokonał wojska republikańskie pod Farsalos (48 rok p.n.e.), podążył za uchodzącymi Katonem Młodszym i Scypionem Metellusem, którzy zbierali wojska przeciwko Cezarowi w Afryce. Pewnego razu oddziały Cezara zostały otoczone i zmuszone do ucieczki. Widząc panikujących żołnierzy, Cezar podczas bitwy złapał jednego z uciekających chorążych sztandaru za kark i odwrócił w przeciwną stronę, mówiąc: „Nieprzyjaciel jest tutaj!”.

Źródła wykorzystane
  • Plutarch, Żywot Cezara, 52

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów