Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Chciwi rzymscy legioniści

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymscy legioniści
Rzymscy legioniści

Wielu z nas wyobraża sobie rzymskich legionistów jako dzielnych, zdyscyplinowanych, twardych i wytrenowanych żołnierzy. To prawda. Jednakże Rzymianie podobnie jak my byli ludźmi i mieli swoje słabości. Na przykład chciwość.

Otóż podczas wojny domowej toczącej się w latach 83-81 r. p.n.e. między Sullą, a Mariuszem. Sojusznik Sulli, Pompejusz miał przetransportować swoje legiony z Sycylii do Afryki by zniszczyć niedobitki sił popularów. Musieli w tym celu dobić do brzegów, gdzie stała Kartagina. Miał to być tylko krótki postój, lecz pewna grupa legionistów Pompejusza zdołała wykopać skądś skarb. Bogactwa było na tyle dużo, że znalazcy przechwalali się swym znaleziskiem przed całym wojskiem. Wtedy zapanowała w legionach całkowita gorączka złota. Legioniści wzięli łopaty i zaczęli kopać w poszukiwaniu niewyobrażalnego skarbu, który miał być zakopany w gruzach Kartaginy. Pompejusz starał się ich odwieść od tego przedsięwzięcia, ale bezskutecznie. Nie potrafił ich zatrzymać. Wobec tego niczym nie niepokojeni żołnierze przekopywali całą okolice, by znaleźć bogactwa o których im się nie śniło. Tymczasem Pompejusz pogodził się z tym, że już nie ma kontroli nad swoimi żołnierzami i postanowił się trochę „zabawić”. Przez parę następnych dni chodził od jednej grupy kopaczy do drugiej i wyśmiewał ich, że nic nie znaleźli. Po paru dniach legioniści przyszli do Pompejusza i zaczęli błagać go, by ich poprowadził do bitwy, bo ich rozczarowanie i to, że nic nie znaleźli jest wystarczającą nauczką za ich nieposłuszeństwo.

Autor: Miłosz Pelczar
Źródła wykorzystane
  • Filaxim Historia, Funny Stories from the Roman Army
  • Pluarch, Pompejusz, 21.11
  • https://penelope.uchicago.edu/Thayer/E/Roman/Texts/Plutarch/Lives/Pompey*.html

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów