Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Czemu antyczne Rzymianki nie mogły pić wina?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Czemu antyczne Rzymianki nie mogły pić wina?
Czemu antyczne Rzymianki nie mogły pić wina?

W czasach rzymskich istniało prawo zakazujące kobietom spożywania wina pod groźbą chłosty lub kary śmierci. Katon Starszy, zwany Cenzorem, mówił bez ogródek: Jeśli ujrzysz, że twoja żona pije wino, zabij ją! Dlaczego Rzymianie w tak rygorystyczny sposób podchodzili do spożywania wina przez kobiety?

Pierwszą kwestią był fakt, że wino było porównywane do krwi (przez wiele kultur antycznych) i często je określano jako krew winorośli. Kobieta pijąc wino, uważano że dopuszczała się cudzołóstwa, a dziecko jeśli się urodzi to zdeformowane. Tym samym postrzegano wino za środek poronny, gdyż jak sądzono jedna „krew” wypędza drugą. Co więcej, wino było obok mleka, krwi i wody, magicznym płynem składanym bogom.

Ponadto w rzymskiej kulturze (podobnie jak w greckiej) postrzegano kobietę jako gorszą od mężczyzn. Uważano, że płci pięknej brakuje virtus – jednej z najbardziej szanowanych wartości – którą powinien charakteryzować się Rzymianin. Łączyła ona doskonałość, odwagę czy siłę fizyczną i psychiczną. Sądzono, że kobiety są słabe i podatne na uzależnienia i złe decyzje. Jeżeli pozwoli im się uraczyć winem to z biegiem czasu będą się upijać – a to byłoby już wyrazem opętania, które z kolei utożsamiano z gwałtem. W świecie rzymskim kobieta zgwałcona nigdy nie mogła być cnotliwa i czysta.

Rzymianie będąc jednak podejrzliwi wobec swoich żon i chcąc zawczasu uniknąć niegodnego uzależnienia kobiet od wina oraz sprowadzenia hańby na rodzinę, podjęli środki zaradcze. W tym celu wracając do domu całowali żony w usta, aby upewnić się po oddechu, że kobiety nie piją wina pod ich nieobecność.

Oczywiście przekonania Rzymian a rzeczywistość były odmienne i Rzymianki, zwłaszcza z wyższych rodów (od późnej Republiki), raczyły się winem podobnie jak i mężczyźni. W głównej mierze jednak dbano o to by spożywały wino z rodzynek – tzw. passum.

Źródła wykorzystane
  • Maguelonne Toussaint-Samat, A History of Food

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów