Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Katon Starszy, zwany Cenzorem

Katon Starszy
Katon Starszy

Katon Starszy zwalczał wszelkie wpływy greckie, będąc zwolennikiem tradycyjnych cnót rzymskich i republikańskich rządów. Był zwolennikiem surowych i starych tradycji rzymskich, których rodowód sięgał jeszcze Samnitów.

Pewnego razu, Katon Starszy – sprawując urząd cenzora i nadzorując życie moralne Rzymian – skrytykował senatora Maniliusa za pocałowanie swojej żony na oczach własnej córki, w ciągu dnia. Kato stwierdził, że sam osobiście nigdy nie pozwolił sobie zbliżyć się do swojej żony. Jedynym wyjątkiem był pocałunek podczas burzy. Dodał że ucieszył się wówczas z huku błyskawicy.

Więcej o Katonie Starszym

Źródła wykorzystane
  • Plutarch, Katon Starszy

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów