Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Virtus

Virtus ukazana na galijskiej monecie.

Virtus była uosobieniem (personifikacja) odwagi. Na rewersach monet rzymskich przedstawiana w zbroi z włócznią i parazonium.

Często Virtus był łączony z personifikacją – Honor i nierzadko razem ich czczono. Jak pisał Waleriusz Maksymus, rzymski pisarz żyjący w I poł. I wieku n.e, narodzenie się tego podwójnego kultu dało pomysł wybudowania świątyni dla obu tych bóstw w 210 roku p.n.e. przez Marcusa Claudiusa Marcellusa. Jednak kolegium pontyfików wyraziło wątpliwości co do planowanej budowy. Uważali że kapłani opiekujący się sanktuarium, w przypadku wystąpienia cudu, nie będą wiedzieli do kogo kierować swoje dzięki. Ostatecznie Marcellus wybudował osobne świątynie, których konstrukcję sfinansował z łupów z Syrakuz i bogactw zdobytych na Galach. Świątynia Virtus powstała na Porta Capena; później odnowiona przez cesarza Wespazjana.

Bóstwo ukazywane było na różne sposoby – np. na monetach cesarza galijskiego Tetricusa I, gdzie widniało jako matrona, stary lub młody człowiek, z oszczepem lub tylko ubrany w pelerynę.

Źródła wykorzystane
  • Kempiński Andrzej, Encyklopedia mitologii ludów indoeuropejskich, Warszawa 2001
  • Schmidt Joël, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Katowice 1996

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów